25. Bieg Powstania Warszawskiego. "Solidaryzują się z tym, co robili powstańcy"

10 tysięcy osób wzięło udział w 25. Biegu Powstania Warszawskiego w stolicy. Jest to jedna z największych imprez sportowych. Przyciąga nie tylko miłośników biegania, ale także tych, którzy w ten niezwykły sposób chcą oddać hołd powstańcom warszawskim.

2015-07-26, 07:55

25. Bieg Powstania Warszawskiego. "Solidaryzują się z tym, co robili powstańcy"

Posłuchaj

Leszek Żukowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK o Biegu Powstania Warszawskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Leszek Żukowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK podkreśla, że bardzo ważne jest to, że młodzież chce wspominać powstańców.

- Osobiście uważam, że angażowanie się młodych ludzi świadczy o tym, że solidaryzują się z tym, co robili powstańcy. Nie muszą walczyć, ale kto nie biegał, to nie wie, że każdy bieg to wysiłek, więc jeżeli ktoś się decyduje podejmować jakiś wysiłek, świadczy o nim, że wie, dlaczego to robi. Robią to dla uczczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim - mówi Leszek Żukowski.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

IPN przygotował dla uczestników Biegu Powstania Warszawskiego specjalną, bogato ilustrowana, historyczną ulotkę. Zawiera ona informacje o Akcji „Burza”, samym Powstaniu Warszawskim, zdobyciu przez batalion AK „Kiliński” gmachu PAST-y (20 VIII 1944) i cmentarzu na Powązkach wojskowych – miejscu pamięci Powstania Warszawskiego.

REKLAMA

Prezes IPN Łukasz Kamiński wyjaśnia, że akcja ulotkowa ma na celu edukowanie wszystkich, którzy w tych symbolicznych zawodach biorą udział. Prezes IPN podkreśla, że zależy mu na tym, by wszyscy zawodnicy otrzymali informację, z jakimi wydarzeniami historycznymi wiąże się ich wysiłek.

Trasa biegu prowadzi ulicami walk powstańczych: Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Karową, a następnie Wybrzeżem Gdańskim i ul. Sanguszki do Konwiktorskiej. Uroczysty nastrój tworzą m.in. ustawione wzdłuż trasy płonące znicze (bieg rozgrywany jest wieczorem) oraz grupy rekonstrukcyjne.

„Zdobądź PAST-ę”

W sobotę odbyła się także 2. edycja biegu po schodach „Zdobądź PAST-ę”. 700 śmiałków wbiegło po schodach budynku PASTY, czyli Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej - wieżowiec był strategicznym miejscem w czasie powstania. W "biegu po schodach" uczestnicy mieli do pokonania 9 pięter.

Posłuchaj

Wbiegli na PAST-ę (IAR) 0:42
+
Dodaj do playlisty

Iwona Okraska z Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego mówi, że ten bieg doskonale łączy historię ze sportem.

REKLAMA

Posłuchaj

Iwona Okraska z Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego o biegu „Zdobądź PAST-ę” (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Dla uczestników biegu po schodach „Zdobądź PAST-ę” IPN ufundował medale.

Fot.IPN

Ponadto każdy dostanie najnowszy numer pisma „Pamięc.pl”.

Patronem obu biegów jest Instytut Pamięci Narodowej.

A tak to wyglądało w 2014 roku:

REKLAMA

maratonczykpl/youtube.com

Wyjątkowy zryw

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców.

Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

REKLAMA

Czytaj też<<<"Placówka '44". Powstańcza poezja zabrzmiała ze sceny>>>

IAR,IPN,kh, pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej