Prezes IPN: wnioski o ekshumacje i przeniesienie grobów na Łączce

Pismo prezesa IPN Łukasza Kamińskiego trafi do Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego 3 sierpnia 2015 roku. To łącznie 195 wniosków o ekshumacje i przeniesienie zwłok, które będą dotyczyć grobów 341 osób.

2015-07-31, 09:34

Prezes IPN: wnioski o ekshumacje i przeniesienie grobów na Łączce
Z ustaleń śledztwa IPN wynika, że na terenie Łączki w latach 1948-1955 pochowano łącznie nie mniej niż 276 osób. Foto: ipn.gov.pl

Posłuchaj

Łukasz Kamiński, prezes IPN: złożymy 195 wniosków o ekshumacje i przeniesienie zwłok (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o groby współczesne z kwater "Ł" i "Ł II" na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Od 1982 roku na terenie obu tych kwater dokonywano nowych pochówków ponad uprzednio pogrzebanymi tam ofiarami terroru komunistycznego. Istnienie grobów współczesnych uniemożliwia dokończenie tam prac poszukiwawczych i archeologiczno-ekshumacyjnych.

- Będziemy prosić, by urząd wojewody w pierwszej kolejności skupił się na realizacji wniosków dotyczących kwatery ŁI, co jest związane z faktem, że pierwsza część planowanego Panteonu Narodowego, gdzie spoczną szczątki ofiar terroru komunistycznego, obejmie całość właśnie tej kwatery - mówi Łukasz Kamiński.

Historia serwisy specjalne - polskieradio.pl >>>

Pod grobami położonymi w kwaterach "Ł" i "Ł II" Cmentarza Powązkowskiego znajduje się miejsce spoczynku co najmniej 74 osób, w większości takich, które straciły życie wskutek walki i represji ze strony systemu komunistycznego w latach 1944-1956. Wśród osób tych najprawdopodobniej są m.in. prezes IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość płk Łukasz Ciepliński, gen. August Emil Fieldorf, zastępca Komendanta Głównego AK i Rotmistrz Witold Pilecki.

REKLAMA

Zdaniem Kamińskiego przewidziany w ustawie trzymiesięczny czas na negocjacje z rodzinami powinien znacząco ograniczyć liczbę ewentualnych roszczeń. Przenosiny grobów będą finansowane ze środków Skarbu Państwa, IPN zaś obciążony będzie obowiązkiem odszkodowawczym z uwagi na zastosowanie rygoru natychmiastowej wykonalności. Kamiński zadeklarował, że Instytut przewiduje w swoim budżecie specjalną rezerwę dla pokrycia ewentualnych zasądzonych odszkodowań.

- Niezbędna będzie także współpraca z władzami miasta, bo w myśl ustawy to gminy, które są dysponentami terenów na cmentarzach tworzą tę pulę miejsc, która będzie proponowana rodzinom do przeniesienia szczątków najbliższych - powiedział prezes IPN.

Na obszarze kwater "Ł" i "Ł II" oraz rozdzielającego je chodnika funkcjonariusze b. Więzienia Karno-Śledczego Warszawa I przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie dokonywali skrytych pochówków osób, na których wykonano wyroki śmierci lub które zmarły w więzieniu.

W ramach przeprowadzonych w latach 2012-2013 na Łączce prac archeologiczno-poszukiwawczych odsłonięto i ekshumowano szkielety oraz odrębnie pogrupowane szczątki ludzkie należące do 202 osób. Do tej pory na podstawie specjalistycznych badań DNA zidentyfikowano i podano do publicznej wiadomości nazwiska w sumie 40 osób. Są wśród nich m.in. Hieronim Dekutowski, ps. Zapora, Bolesław Kontrym, ps. Żmudzin i Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka.

REKLAMA

ipn.gov.pl, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej