SLD decyduje o przyszłości lewicy w wyborach parlamentarnych
Politycy SLD decydują, czy w jesiennych wyborach parlamentarnych startować samodzielnie, czy w ramach koalicji. O 10. rozpoczęło się posiedzenie zarządu Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
2015-08-08, 11:23
Posłuchaj
Rzecznik SLD Dariusz Joński uważa, że jest duża szansa na porozumienie lewicowych ugrupowań. Jego zdaniem, w najbliższych wyborach to Zjednoczona Lewica jest alternatywą dla PiS.
Szef Sojuszu Leszek Miller spodziewa sie, że "poprzednie decyzje Rady Krajowej o tym, by iść do wyborów w formule koalicyjnego komitetu wyborczego zostaną potwierdzone". - Tego się spodziewamy oraz tego, że Rada Krajowa zatwierdzi układ list wyborczych, przesądzając, gdzie kandydaci SLD są liderami list, a gdzie przedstawiciele innych komitetów koalicyjnych - powiedział.
"Dopinanie ostatnich guzików porozumienia koalicyjnego"
Pytany, czy zawarto umowę koalicyjną o sposobie podziału miejsc, odparł, że nie. - Ale oczywiście jak Rada Krajowa SLD i Rada Krajowa Twojego Ruchu, a także innych podmiotów koalicyjnych te wszystkie kwestie przesądzi, to wówczas zatwierdzimy koalicyjny komitet wyborczy, który zostanie zgłoszony do rejestracji w PKW - tłumaczył szef Sojuszu.
Według sekretarza generalnego Sojuszu Krzysztofa Gawkowskiego, sobotnie posiedzenia to będzie "dopinanie ostatnich guzików porozumienia koalicyjnego". - Przed nami kampania wyborcza, ruszamy do walki o Polskę z PiS i Platformą - oświadczył.
REKLAMA
Na "jedynkach": Nowicka, Miller i Czarzasty...
Jak wynika z informacji PAP, porozumiano się co do tego, że listę w stolicy ma otworzyć współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka, na "dwójce" najprawdopodobniej znajdzie się Katarzyna Piekarska z SLD. "Jedynką" w wianuszku podwarszawskim ma być wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, w Gdyni - szef SLD Leszek Miller, w Lublinie - szef Twojego Ruchu Janusz Palikot. Szef mazowieckiego SLD Włodzimierz Czarzasty ma otworzyć listę w Płocku.
W Krakowie "jedynką" ma być Kazimiera Szczuka. W Gdańsku "lokomotywą wyborczą" koalicji będzie wiceszefowa SLD Joanna Senyszyn, w Łodzi - rzecznik Sojuszu Dariusz Joński, w Toruniu - Jerzy Wenderlich. "Jedynką" w Siedlcach ma być wiceszefowa Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz, na "dwójce" prawdopodobnie znajdzie się posłanka SLD Stanisława Prządka.
Podział między SLD i Twój Ruch
Sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski ma wystartować z Bydgoszczy, a z Sosnowca - poseł Twojego Ruchu Jerzy Borkowski. Otworzyć listę we Wrocławiu ma Anna Kubica z Twojego Ruchu, w Zielonej Górze - były poseł SLD Bogusław Wontor, w Piotrkowie Trybunalskim - Artur Ostrowski (SLD), a w Sieradzu - Cezary Olejniczak (SLD).
W Opolu listę Zjednoczonej Lewicy ma otworzyć poseł Małgorzata Tracz (Partia Zielonych), a nie wymieniany wcześniej w tym kontekście poseł SLD Tomasz Garbowski. W Rzeszowie "lokomotywą wyborczą" ma być Tomasz Kamiński (SLD), w Bielsku-Białej - były rzecznik SLD Tomasz Kalita, w Częstochowie - poseł Marek Balt, w Katowicach - poseł SLD Zbyszek Zaborowski, a w Rybniku - działacz Twojego Ruchu Łukasz Kohut. W Kielcach pierwsze miejsce na liście ma przypaść szefowi regionalnych struktur SLD w Świętokrzyskiem Andrzejowi Szejnie. W Kaliszu jedynką najprawdopodobniej będzie poseł Sojuszu Leszek Aleksandrzak. Otworzyć listę w Poznaniu ma szef Unii Pracy Waldemar Witkowski, a w Koszalinie - poseł SLD Stanisław Wziątek.
REKLAMA
Jeśli lewica pójdzie do wyborów próg wyborczy będzie wynosił 8 procent.
O wynikach rozmów politycy SLD poinformują po południu.
IAR/PAP/asop
REKLAMA