Blisko porozumienia Grecji z wierzycielami? Są jeszcze kwestie sporne
Omówiono prawie wszystkie warunki porozumienia z Grecją w sprawie kolejnego pakietu finansowego. W Atenach zakończyło się spotkanie greckich ministrów z ekspertami Brukseli i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
2015-08-09, 07:41
Posłuchaj
Grecja otrzymała tekst porozumienia z wierzycielami. Relacja Beaty Kukiel-Vraili (IAR)
Dodaj do playlisty
Celem porozumienia jest udzielenie Grecji kolejnego pakietu finansowego w wysokości 86 miliardów euro. Wstępny tekst porozumienia został przesłany do Grecji w sobotę, a wcześniej zaakceptowali go przedstawiciele ministerstw finansów strefy euro.
Jak podaje grecka gazeta „Kathimerini” na sobotnim spotkaniu wierzycieli z greckim ministrem finansów Euklidesem Tsakalotosem i ministrem gospodarki, infrastruktury i turystyki Jorgosem Stafakisem przedyskutowano prawie wszystkie warunki. Pozostałe kwestie dotyczące prywatyzacji mienia państwowego oraz energetyki, będą omawiane dziś po południu.
Powiązany Artykuł
Obie strony chcą jak najszybciej osiągnąć konsensus, tak aby rząd grecki mógł przegłosować nowy pakiet reform najpóźniej w czwartek, 13 sierpnia. Na szczycie państw strefy euro, który odbyłby się następnego dnia, mógłby zostać przedstawiony ostateczny projekt porozumienia i rozpoczęłaby się procedura głosowania w parlamentach poszczególnych krajów unijnych. Pierwszy głosowałby parlament w Finlandii, a procedura miałaby zakończyć się 18 sierpnia.
Wtedy Grecja mogłaby otrzymać w terminie pierwszą transzę pożyczki w wysokości 20-25 miliardów euro i spłacić kolejną ratę zadłużenia w Europejskim Banku Centralnym. A termin tej spłaty mija 20 sierpnia.
Fiński minister spraw zagranicznych Timo Soini oświadczył agencji Reutera, że Finlandia najprawdopodobniej nie będzie uczestniczyć w trzecim pakiecie pomocy finansowej dla Grecji.
REKLAMA
Posłuchaj
Wojciech Cegielski relacjonuje przebieg debaty w greckim parlamencie oraz sytuację na ulicach Aten (Zapraszamy do Trójki/ranek) 7:00
Dodaj do playlisty
Bloomberg/x-news
Grecy chcą zostać przy euro
Z sondażu opublikowanego przez grecką gazetę "Iskra" wynika, że 36 procent Greków chce wyjść ze strefy euro, 41 procent ankietowanych było za pozostaniem w strefie euro, a 23 procent nie miało zdania na ten temat.
Na pytanie, czy uważasz, że rządząca lewicowa partia Syriza sprzeniewierzyła się przedwyborczym obietnicom, twierdząco odpowiedziało 83 procent badanych. 73 procent ankietowanych podało, że nie wierzy, by nowe porozumienie z wierzycielami poprawiło społeczno-gospodarczą sytuację Grecji.
W tym samym sondażu 32 procent badanych zadeklarowało, że w wyborach poparłoby rządzącą Syrizę, 18,6 procent Nową Demokrację, a ponad 6 procent - Potami. Badanie przeprowadzono w dniach 22-24 lipca przez firmę Bridging Europe na 1010 badanych.
REKLAMA
pp/IAR/PAP
REKLAMA