Grecja uratowana. Program pomocy zatwierdzony przez eurogrupę

Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali w piątek wieczorem trzeci program pomocy dla Grecji wart ponad 85 mld euro - podały unijne źródła po zakończeniu nadzwyczajnego spotkania eurogrupy w Brukseli.

2015-08-14, 21:48

Grecja uratowana. Program pomocy zatwierdzony przez eurogrupę

Posłuchaj

Spotkanie eurogrupy ws. Grecji. Korespondencja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pierwsza transza pożyczki będzie wynosić 26 miliardów euro i będzie składała się z dwóch części. 10 miliardów zostanie wykorzystane na rekapitalizację banków. Ta część będzie natychmiast wypłacona. Druga część pomocy, czyli 16 miliardów, ma być wypłacana stopniowo, począwszy od 13 miliardów euro do 20 sierpnia. Wtedy Ateny muszą spłacić kredyt wobec Europejskiego Banku Centralnego. Druga transza pożyczki ma wynosić do 15 miliardów i ma być wypłacona do połowy listopada.

Podczas spotkania ministrowie mieli też wyjaśnić, kiedy i w jaki sposób przeprowadzona zostanie rekapitalizacja greckich banków. Pytania dotyczą także prywatyzacji. Zgodnie z ustaleniami lipcowego szczytu strefy euro Grecja ma powołać specjalny fundusz, wart 50 mld euro, do którego przekazane zostaną dochody z prywatyzacji.

29-stronicowy projekt porozumienia, wynegocjowany w miniony wtorek przez Grecję oraz trzy instytucje: Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny, przewiduje utworzenie funduszu, ale nie zawiera wielu szczegółów. Dokument przewiduje, że w ciągu trzech lat Grecja przekaże do funduszu 6,5 mld euro z prywatyzacji, a pozostałą część w następnych latach.

Rozwiązania wymaga też sprawa udziału MFW w pomocy dla Grecji. Dla większości krajów strefy euro to konieczny warunek uruchomienia programu wsparcia. Jednak MFW podkreśla, że dla niego warunkiem zaangażowania we wsparcie dla Aten jest restrukturyzacja greckiego zadłużenia. To zaś budzi opory w eurolandzie, który deklaruje, że dyskusję na ten temat rozpocznie w październiku, po pierwszej ocenie wdrażania nowego programu dla Grecji.

REKLAMA

Szefowa MFW Christine Lagarde przeprowadziła w piątek telekonferencję z obradującymi w Brukseli ministrami strefy euro i - według źródeł - wyraziła poparcie dla porozumienia w sprawie programu pomocy dla Aten. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział przed spotkaniem, że chciałby jasnego zobowiązania ze strony MFW do udziału w programie pomocy dla Grecji.

Większość ministrów przed spotkaniem optymistycznie oceniała szanse na polityczne porozumienie w sprawie wsparcia dla Grecji. Finlandia, Słowacja, a przede wszystkim Niemcy, które znane są ze swojego nieugiętego stanowiska wobec Grecji, teraz zgodnie przyznają, że ostatnie zobowiązania podjęte przez Ateny są krokiem w dobrym kierunku.

- Jestem raczej spokojny, że będziemy mieli dziś porozumienie - powiedział minister finansów Niemiec Wolfgang Schauble. Także szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem wchodził na obrady z optymizmem. - Na pewno będzie dużo pytań i krytyki na temat kwestii, które powinny być jeszcze wyjaśnione, ale wieczorem powinniśmy mieć pozytywny wynik - powiedział Dijsselbloem.

Uruchomienie programu wymagać będzie jeszcze zgody parlamentów niektórych państw eurolandu, w tym niemieckiego Bundestagu.

REKLAMA

Wcześniej grecki parlament po całonocnych obradach przyjął kolejny, trzeci pakiet reform oszczędnościowych, którego domagali się wierzyciele. Reformy dotyczą m.in. prywatyzacji mienia państwowego, deregulacji sektora energii, zmian w systemie podatkowym i emerytalnym.

Za przyjęciem pakietu ustaw głosowało 222 deputowanych, przeciwnych było 64, a 11 wstrzymało się od głosu. Przeciwko reformom ponownie opowiedziała się część deputowanych rządzącej Syrizy. Greckiego premiera Aleksisa Ciprasa poparła opozycja, ale sprzeciwiła się nazywaniu porozumienia "osiągnięciem".

IAR/PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej