Dyrektor UNESCO: zniszczenie świątyni w Palmyrze zbrodnią wojenną
Dyrektor UNESCO ostro o zniszczeniu przez bojowników Państwa Islamskiego starożytnej świątyni Balszamina w syryjskiej Palmyrze.
2015-08-24, 16:53
Irina Bokowa nazwała ten kolejny barbarzyński wybryk fanatyków "zbrodnią wojenną". "Wysadzenie świątyni to zbrodnia wojenna i olbrzymia strata dla Syryjczyków i dla całej ludzkości" - stwierdziła dyrektor generalna UNESCO dodając, że sprawcy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.
Świątynia Balszamina (boga nieba), zniszczona przez dźihadystów, była jedną z dwóch najważniejszych budowli tego typu w Palmyrze. Państwo Islamskie sukcesywnie niszczy ślady obecności innych niż islamska kultur na zajmowanych przez siebie terenach. Wyprzedaje też zagrabiane antyki, by finansować walkę.
STORYFUL/x-news
W Palmyrze islamiści zniszczyli już sporą część starożytnego miasta. Dokonali też egzekucji zasłużonego archeologa. 82-letni Chaled al-Asad, który przez 50 lat zajmował się zabytkami w Palmyrze, wpadł w ręce fanatyków ponad miesiąc temu i przez ten czas był wielokrotnie przesłuchiwany w sprawie drogocennych artefaktów. W niedzielę w Damaszku odbyła się uroczystość ku czci zamordowanego archeologa.
REKLAMA
Na początku lipca Państwo Islamskie zamieściło w internecie nagranie wideo przedstawiające egzekucję 25 syryjskich żołnierzy, których rozstrzeliwują w amfiteatrze w Palmyrze młodzi chłopcy. Pokazano też kilkudziesięciu mężczyzn oraz kilkoro dzieci siedzących na stopniach rzymskiego amfiteatru i przyglądających się egzekucji.
Pierwsze wzmianki o Palmyrze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka IS zaminowało ostatnio Palmyrę, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Terroryści z Państwa Islamskiego opanowali Palmyrę w maju.
Archeolodzy uciekają z Syrii
W Syrii do czasu rozpoczęcia konfliktu pracowało około 120 zagranicznych misji archeologicznych i konserwatorskich. Większość z nich przeniosła się, podobnie jak Polacy, do krajów Zatoki Perskiej, ale również Jordanii, Gruzji i innych republik zakaukaskich.
REKLAMA
Obecna sytuacja w Syrii pod wieloma względami przypomina niszczenie archeologicznych zabytków Iraku w następstwie amerykańskiego ataku na ten kraj w 2003 roku, gdy splądrowano bagdadzkie Muzeum Narodowe, bibliotekę koranistyczną i tereny, na których niegdyś mieszkali Sumerowie.
IAR, PAP, bk
REKLAMA