Legalizacja marihuany? Były szef policji: być może pewne rzeczy trzeba zliberalizować

2015-08-25, 13:26

Legalizacja marihuany? Były szef policji: być może pewne rzeczy trzeba zliberalizować
Konopie indyjskie. Foto: Glow Images/East News

- Być może posiadanie niewielkiej ilości narkotyku w postaci marihuany mogłoby być jedynie wykroczeniem - proponuje były Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński.

Nie cichnie dyskusja na temat legalizacji marihuany. Ponad 100 organizacji pozarządowych zwróciło się w maju do Organizacji Narodów Zjednoczonych o zakończenie globalnej wojny z marihuaną. Wśród sygnatariuszy apelu są prestiżowe amerykańskie organizacje walczące o prawa człowieka.

Media informowały, że prokuratorzy w Polsce mogą odstępować od karania osób, które posiadają nieznaczną ilość narkotyków na własny użytek. Do tej pory jednak nie zostały określone konkretne ilości środków odurzających, które ustawa określa jako "nieznaczne"

Gen. insp. Marek Działoszyński przypomina, że posiadanie marihuany zdepenalizowano już w kilku krajach europejskich oraz w USA. - Dlatego warto zastanowić się, czy nie pójść śladem tych państw w kwestii liberalizacji przepisów dotyczących narkotyków. Nie mówię o całkowitej swobodzie, natomiast być może posiadanie jakiejś niewielkiej ilości narkotyku w postaci marihuany mogłoby być jedynie wykroczeniem - mówi były szef policji. - Uważam, że w rozwijającym się kraju, mamy obowiązek wręcz, przyglądać się temu, co dzieje się w tym obszarze na świecie i rozważyć, czy być może pewnych rzeczy nie zliberalizować - dodaje.

TVN24/x-news

Medyczna marihuana?

Najnowsze osiągnięcia medycyny sprawiają, że coraz więcej mówi się także o legalizacji marihuany w kontekście jej zdrowotnego wykorzystania.

Powszechną dyskusję na ten temat wywołała decyzja Centrum Zdrowia Dziecka, by zakazać leczenia medyczną marihuaną. Rodzice chorych na padaczkę dzieci są załamani takim obrotem sprawy.

17 kwietnia Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany. TK zaznaczył, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.

Trybunał uznał, że analiza zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz prawa farmaceutycznego prowadzi do wniosku, że w obecnym stanie prawnym w Polsce nie ma możliwości legalnego zaopatrzenia się w marihuanę i wykorzystywania jej do celów medycznych. Zarazem TK zwrócił uwagę, że możliwe jest używanie marihuany do celów medycznych, o ile została przywieziona z zagranicy.

Według TK pogłębia to niespójność między celami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii a tymi wynikającymi z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

X-news,IAR,PAP,kh

Polecane

Wróć do strony głównej