Francja zbuduje obóz dla uchodźców w Calais. Dostanie na to unijne pieniądze
Komisja Europejska ogłosiła, że przekaże Francji dodatkowe 5 mln euro na pomoc migrantom, którzy koczują w obozie w portowym mieście Calais i usiłują przedostać się do Wielkiej Brytanii przez Kanał La Manche.
2015-08-31, 21:31
Posłuchaj
Pieniądze te mają zostać przeznaczone na budowę nowego obozu, który pomieści ok. 1,5 tys. imigrantów, a także na transport osób ubiegających się o azyl do różnych ośrodków we Francji. Wcześniej Francja otrzymała niemal 4 mln euro na rozwiązanie problemu fali imigrantów.
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans - wraz z premierem Francji Manuelem Vallsem, szefem francuskiego MSW Bernardem Cazeneuvem oraz komisarzem UE ds. migracji Dimitrisem Awramopulosem - w poniedziałek odwiedził Calais. Spotkał się z mieszkańcami prowizorycznego obozu, uchodźcami m.in. z Sudanu i Erytrei.
- To kryzys na światową skalę, który wymaga wspólnej europejskiej odpowiedzi. Musimy pozostać wierni naszym wartościom - powiedział Timmermans. - Nie będziemy nigdy odsyłać tych, którzy wymagają ochrony - zapewnił. Wiceprzewodniczący KE stwierdził, że chociaż sytuacja jest trudna, to mająca 500 mln mieszkańców Unia Europejska powinna sobie z nią poradzić.
Valls zapowiedział, że obóz powstanie w przyszłym roku. Podkreślił, że kryzys migracyjny to wyzwanie dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i wystawia je na próbę. Ocenił, że tego problemu nie da się rozwiązać za pomocą ogrodzenia z zasieków z drutu kolczastego, jakie zbudowały już Węgry na granicy z Serbią. Zaapelował o większą pomóc dla ludzi, którym należy się azyl, podkreślając jednocześnie, że imigranci zarobkowi powinni być odesłani do swych krajów.
Timmermans i Awramopulos mają zaplanowane kolejne wizyty w krajach dotkniętych kryzysem migracyjnym. - W najbliższych dniach odwiedzą Grecję, Austrię i Niemcy - przekazał rzecznik KE Alexander Winterstein. Przed wakacjami komisarz ds. migracji był na Węgrzech i we Włoszech.
W związku z masowym napływem uchodźców do Europy Luksemburg, kierujący pracami Unii, zwołał na 14 września nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych. Mają oni ocenić sytuację i zastanowić się nad dalszymi działaniami.
Według najnowszych danych, ogłoszonych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tys. imigrantów i uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne od początku roku. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a ok. 110 tys. do Włoch. Ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.
IAR, PAP, kk
REKLAMA