XIII Warszawskie Święto Chleba: muzyka, tradycja i smakołyki
Coroczne warszawskie dożynki wpisały się na stałe do kalendarza imprez odbywających się w stolicy i mają na celu popularyzację tradycji wsi mazowieckiej.
2015-09-11, 11:02
4 października odbędzie się Warszawskie Święto Chleba, które promuje tradycyjne polskie wypieki i wyrobów artystów ludowych, pokazuje mieszkańcom miasta obrzędy związane z chlebem oraz zachęca warszawiaków do zabawy przy muzyce zespołów ludowych.
Kulminacyjnym punktem Święta Chleba jest korowód wieńców dożynkowych. W korowodzie, przy akompaniamencie kapel, idą zespoły ludowe niosąc barwne wieńce i chleby obrzędowe. Na estradzie chleby wręczane są gospodarzom i gościom honorowym dożynek z zachowaniem tradycyjnych, ludowych zwyczajów towarzyszących takiej uroczystości. Do późnych godzin popołudniowych na estradzie występują zespoły ludowe z Mazowsza, Kurpi prezentując przyśpiewki, pieśni i tańce charakterystyczne dla tych regionów Polski.
Na mieszkańców Warszawy oraz licznych turystów czekają stoiska piekarzy i twórców ludowych. W największych namiotach prezentują swoje wyroby warszawscy, i nie tylko, mistrzowie piekarstwa. Nie brakuje też atrakcji nawiązujących do przeszłości – chętni mogą spróbować mielenia ziarna na żarnach. Piekarze pokazują jak formuje się ozdobne bochny chleba dożynkowego. Dzieci mogą spróbować także swoich sił w tej dziedzinie, ale przede wszystkim zająć się lepieniem figurek z ciasta.
Nie brakuje również słynnych polskich produktów pszczelich - przeróżnych gatunków miodów, spadzi, miodów pitnych i świec woskowych. Twórcy ludowi prezentują różne rodzaje haftów, frywolitek, wycinanek, jak również wytwory kurpiowskiej obróbki bursztynu. Obok na straganach królują kwiaty suszone barwione na różne kolory, robione z kłosów zbóż i papieru. Rzeźby drewniane, wyroby z wikliny, gliny i białego drewna dopełniają barwny obraz kiermaszu.
REKLAMA
Święto rozpoczyna się o godzinie 10.00 mszą św. w kościele św. Anny. Od 11.00-11.30 korowód wieńców dożynkowych zakończony na scenie na Rynku Nowego Miasta uroczystym wręczeniem chlebów obrzędowych gościom honorowym Święta Chleba. Kiermasz trwa do godziny 18.00.
Patronat nad Świętem Chleba objęło Polskie Radio.
pp
REKLAMA