Konkurs NASA: polscy studenci zaprojektują bazę na Marsie

Młodzi Polscy naukowcy znów w finale konkursu amerykańskiej agencji kosmicznej - NASA. Tym razem wrocławski zespół studentów "Space is More” ma zaprojektować kosmiczną drukarkę i marsjański dom dla astronautów.

2015-09-14, 07:58

Konkurs NASA: polscy studenci zaprojektują bazę na Marsie
Szacunkowa Odległość Marsa od Ziemi wynosi od 55 do nawet 400 milionów kilometrów . Foto: pixabay.com/skeeze

Posłuchaj

Polscy studenci w finale konkursu NASA. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W zeszłym roku grupa "Space is More" z Politechniki Wrocławskiej walczyła w pierwszej dziesiątce finalistów konkursu NASA na przygotowanie misji na Marsa. - Teraz studenci znów walczą o pierwsze miejsce. Nowy konkurs polega na zaprojektowaniu bazy na powierzchni Marsa - tłumaczy członek grupy, Szymon Gryś.

W takiej bazie mają mieszkać astronauci, którzy dotrą na tę planetę. Konstruktorzy muszą brać więc pod uwagę brak wody i tlenu na Czerwonej Planecie czy zmienne temperatury.

W zawodach bierze udział 30 zespołów, eliminacje do ścisłego finału za dwa tygodnie w Nowym Jorku.

REKLAMA

FILM: polscy studenci proszą o wsparcie podczas zeszłorocznej edycji konkursu

Sukcesy Polaków

Polscy naukowcy odnoszą sukcesy także w innych zawodach związanych z eksploracją Kosmosu.

Zawody University Rover Challenge są rozgrywane co roku, na przełomie maja i czerwca w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS, na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. W ekstremalnych warunkach łaziki skonstruowane przez studentów z kilkudziesięciu uniwersytetów rywalizują w kilku konkurencjach symulujących misje marsjańskie.

W pracach projektowych polskiej reprezentacji nad łazikiem o nazwie Ares uczestniczyło kilkanaście osób. - Pracowaliśmy jak biuro konstrukcyjne, każdy miał przydzielone zadanie, korzystaliśmy ze wspólnego repozytorium dokumentacji technicznej. Robiliśmy wszystko od początku do końca, od pomysłu przez zaprojektowanie po złożenie, optymalizację i testy - opowiada Tomasz Miś, członek Studenckiego Koła Astronautyczne Politechniki Warszawskiej.

REKLAMA

pp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej