Węgry wysyłają wojsko na granice. Parlament w Budapeszcie dał zgodę

Węgierski parlament uchwalił w poniedziałek ustawę upoważniającą rząd do wysłania wojska z nieśmiercionośną bronią do ochrony granic. Armia miałaby pomagać w radzeniu sobie z napływem migrantów.

2015-09-21, 20:43

Węgry wysyłają wojsko na granice. Parlament w Budapeszcie dał zgodę

W nowych przepisach zostały wymienione środki, z których wolno będzie korzystać wojsku: gumowe pociski, urządzenia pirotechniczne, granaty z gazem łzawiącym, miotacze siatek.

Ustawa przeszła 151 głosami przeciwko 12. 27 deputowanych wstrzymało się od głosu. Partię Fidesz premiera Viktora Orbana poparł nacjonalistyczny Jobbik, który zresztą opowiadał się nawet za ostrzejszymi środkami.

W weekend na Węgrzech zatrzymano ponad 18,7 tys. migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. W środę na granicy Węgier z Serbią doszło do starć policji z migrantami. Węgierska policja użyła pałek, gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Po zamieszkach Węgry zamknęły przejście Roeszke-Horgosz. W wyniku negocjacji ministrów spraw wewnętrznych Węgier i Serbii ponownie otwarto je w niedzielę dla ruchu samochodowego.

REKLAMA

Tymczasem premier Węgier przestrzegł w poniedziałek przed masową imigracją i wezwał do uszczelnienia granic Unii. Victor Orban mówił w parlamencie w Budapeszcie, że zagrożone jest "nasze społeczeństwo oparte o szacunek wobec prawa". Skrytykował pomysł kwot imigrantów, jakie chce rozdzielić między kraje Unii Bruksela. Według Orbana, najważniejsze jest wzmocnienie granic i zatrzymanie napływu imigrantów.

Węgry są jednym z krajów z największą liczbą zarejestrowanych imigrantów. W weekend w tym kraju zatrzymano 18 757 uchodźców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Władze wykupiły powierzchnię reklamową w libańskich gazetach, by poinformować potencjalnych migrantów, że nie pozwolą im nielegalnie przedostać się na swe terytorium.

Według poniedziałkowych danych węgierskiej policji, większość z migrantów, zatrzymanych od piątku do niedzieli, przedostała się do kraju od strony Chorwacji, a następnie została przewieziona do granicy z Austrią.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

imigranci 1200
Imigranci w Europie

W sobotę premier Chorwacji Zoran Milanović oświadczył, że jego kraj nie może już przyjmować migrantów, rejestrować ich ani umieszczać w obozach, więc nadal będzie wysyłał ich na Węgry. Budapeszt stoi na stanowisku, że przewożąc migrantów Zagrzeb zachęca ich do nielegalnego przekraczania granicy z Węgrami, czyli do popełnienia przestępstwa.

15 września na Węgrzech zaczęły obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy. Oprócz kar dla osób nielegalnie przekraczających granicę - ostrzejszych, jeśli osoby te są uzbrojone lub jeśli zniszczą budowane na granicy ogrodzenie - zwiększono również kary dla przemytników ludzi.
Węgry w ostatnich miesiącach stały się głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i imigrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej.

CNN Newsource/x-news

PAP/IAR/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej