Afganistan: zacięte walki między talibami a siłami rządowymi o Kunduz

Dla talibów zdobycie miasta byłoby dużym sukcesem w trwającym od 14 lat konflikcie zbrojnym. W następstwie zapoczątkowanej w poniedziałek rano skoordynowanej ofensywy przejęli oni kontrolę nad ponad połową miasta.

2015-09-28, 23:59

Afganistan: zacięte walki między talibami a siłami rządowymi o Kunduz

Rzecznik policji w prowincji, Sajed Sarwar Husajni, powiedział, że wciąż trwają walki między talibami a afgańskimi siłami rządowymi. Jak dodał, bojownicy okupują kilka budynków rządowych w mieście, w tym szpital i budynek sądu a także posterunki policji. Wojska rządowe przygotowują się do przeciwnatarcia, a do Kunduzu wysłano dodatkowe siły.

Według agencji Reutera, która powołuje się na świadków i siły bezpieczeństwa, talibowie wciągnęli swą flagę na głównym placu w mieście. Wtargnęli też do więzienia i uwolnili setki swych bojowników. Jak przekazała telewizja Al Dżazira, do tej pory zginęło co najmniej osiem osób, a 50 zostało rannych.

Ataki rozpoczęły się ok. godz. 6 czasu lokalnego (ok. godz. 3.30 w Polsce) w poniedziałek. W centrum Kunduzu słychać było m.in. wystrzały z ciężkiej artylerii. Walki toczyły się najpierw na obrzeżach Kunduzu, w Chanabadzie, Czardarze i Imam Saheb, czyli przy głównych wjazdach do miasta. Policja twierdziła, że ma wystarczające siły i wkrótce odeprze napastników, ale po kilku godzinach walk islamiści opanowali część centrum miasta.

Przejęcie kontroli nad ponad 300-tysięcznym Kunduzem byłoby dla islamistów dużym sukcesem, zwłaszcza że w tym roku afgańskim siłom bezpieczeństwa udało się wyprzeć talibów z większości terenów zdobytych podczas okresu ciepłej pogody, gdy nasilają oni działania zbrojne.

W ostatnich latach na spokojnej wcześniej północy Afganistanu doszło do eskalacji przemocy. Poprzednia talibska ofensywa na Kunduz miała miejsce w kwietniu. Obecnie zredukowana misja NATO w Afganistanie koncentruje się głównie na szkoleniu i doradzaniu afgańskim siłom bezpieczeństwa. W kraju nadal działają jednak amerykańskie siły antyterrorystyczne, a drony dokonują nalotów na ważniejsze cele.

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze