Instytut Pamięci Narodowej pochyla się nad tajnym Paktem Ribbentrop-Mołotow. "Budowanie pamięci historycznej"
W Centrum Edukacyjnym IPN trwa dwudniowa konferencja naukowa zatytułowana "Po jednej i drugiej stronie linii Ribbentrop-Mołotow".
2015-09-29, 20:43
Posłuchaj
Więcej na temat paktu Ribbentrop-Mołotow w serwisie specjalnym "Radia Wolności">>>
Konferencja rozpoczęła się we wtorek rano. Prezes IPN Łukasz Kamiński mówił, że w kontekście ostatnich wypowiedzi ambasadora Rosji w Polsce na temat drugiej wojny światowej, tego typu spotkania mogą pomóc w budowaniu pamięci historycznej. Zdaniem Łukasza Kamińskiego im więcej wiemy o Pakcie Ribbentrop-Mołotow i okupacji ziem polskich przez hitlerowców i Sowietów, tym łatwiej jest nam prowadzić politykę pamięci historycznej - zarówno tej skierowanej do młodych pokoleń w kraju, jak i tej prowadzonej na arenie międzynarodowej. - To co chcemy powiedzieć światu o naszej historii musimy oprzeć o solidne naukowe podstawy i po to są właśnie takie konferencje - podkreślił prezes IPN.
- Polska polityka historyczna musi być prowadzona aktywnie - tak uważa wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Paweł Ukielski zwraca uwagę, że historia jest narzędziem uprawiania polityki, widać to na przykładzie wypowiedzi rosyjskiego ambasadora, dlatego polski głos musi być wyraźnie słyszalny. - Współczesna Rosja staje po stronie oprawców, a nie ofiar. Fakty są znane, faktem jest tajny protokół pomiędzy Ribbentropem a Mołotowem, faktem jest niemiecka a później sowiecka agresja na Polskę i tego nie da się zanegować, nawet jeżeli strona rosyjska próbuje to zrobić - mówił Paweł Ukielski.
Z kolei profesor Mariusz Wołos z Instytutu Historii PAN i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaznaczył, że można odnaleźć podobieństwa w mechanizmach sowieckiej propagandy z lat 30 i w działaniach dzisiejszej Rosji. Trzeba jednak pamiętać o podstawowej różnicy, dzisiejsza dyplomacja rosyjska reprezentuje państwo autorytarne, a ówczesna sowiecka dyplomacja sprzed 1939 roku reprezentowała państwo totalitarne. Jednak jak ocenia profesor wzorce edukacji dyplomatów rosyjskich zostały "żywcem" przejęte z tamtych czasów.
REKLAMA
Zobacz serwis - II wojna światowa >>>
Rosyjski ambasador w Polsce w miniony piątek powiedział w telewizji TVN24 między innymi, że "Polska ponosi współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej" oraz że wkraczając 17 września do Polski, Armia Czerwona broniła ZSRR. Dyplomata tłumaczył się wczoraj z tych słów w MSZ.
Powiązany Artykuł
![Siergiej Andriejew 1200.jpg](http://static.polskieradio.pl/images/bbb6e2e3-48b4-49fa-b66d-9a437d780b7f.jpg)
Ambasador Rosji na dywaniku w MSZ
Po wyjściu Siergiej Andriejew powiedział dziennikarzom, że wyraził się w wywiadzie nie dość precyzyjnie i nie miał na myśli, iż Polska ponosi współodpowiedzialność za wybuch wojny. Dyplomata tłumaczył, że miał na myśli politykę polskiego rządu w latach 30., która doprowadziła do katastrofy II Rzeczpospolitą. Twierdził też, że nie miał zamiaru obrażać Polaków.
Ambasador dodał również, że w sprawie pomników i cmentarzy radzieckich żołnierzy jego rząd nie zmienił zdania. Dlatego nadal krytycznie odnosi się do usunięcia popiersia generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Siergiej Andriejew powtórzył też, że jego zdaniem stosunki polsko-rosyjskie są najgorsze od 1945 roku.
REKLAMA
IV rozbiór Polski
23 sierpnia 1939 podpisano Pakt Ribbentrop-Mołotow. Na jego mocy Hitler i Stalin dokonali podziału znacznej części Europy. Nastała rzeczywistość gułagów, obozów pracy i krematoriów.
Na mocy Paktu granica Związku Sowieckiego i Rzeszy miała przebiegać na linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Pakt ułatwił Hitlerowi atak zbrojny na Polskę. Zabezpieczał bowiem front wschodni. Stalin dzięki niemu zyskał czas na zbrojenie w ewentualnej wojnie przeciwko Rzeszy. Podpisany pakt jest nazywany czwartym rozbiorem Polski. Na jego mocy bowiem dokonano ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku.
23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony z inicjatywy Parlamentu Europejskiego. Dzień ten ma uświadamiać Europejczykom, czym były oba totalitaryzmy oraz przypominać mieszkańcom zachodniej Europy, jakie piętno odcisnął stalinizm na krajach Europy Wschodniej.
Wrzesień 1939 - serwis specjalny >>>
REKLAMA
IAR, kh, mr
REKLAMA