Sondaż CBOS: 32 proc. zwolenników i 33 proc. przeciwników rządu
Do zwolenników rządu zalicza się 32 proc. badanych, 33 proc. to przeciwnicy obecnego gabinetu, a 32 proc. badanych deklaruje obojętność - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Zadowolonych z tego, że rządem kieruje Ewa Kopacz jest 37 proc. respondentów , niezadowolonych - 46 proc..
2015-09-29, 13:09
Grupa popierających rząd nie zmieniła się w porównaniu z sondażem z sierpnia, przeciwników jest więcej o 2 punkty proc., a obojętnych o 1 punkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Opinii o stosunku do rządu nie wyraziło we wrześniu 3 proc. ankietowanych. (1 punkt proc. mniej).
Stosunek do rządu najsilniej określa orientacja polityczna. Zwolennicy rządu przeważają wśród osób deklarujących lewicowe (48 proc.) i centrowe poglądy polityczne (41 proc.). Wśród identyfikujących się z prawicą niemal połowę stanowią przeciwnicy obecnego rządu (49 proc.) . Do zwolenników rządu zalicza się większość zdeklarowanych wyborców PO i blisko połowa sympatyków Nowoczesnej Ryszarda Petru. Przeciwne mu są w większości osoby zamierzające oddać głos na PiS oraz na komitet wyborczy Kukiz’15.
Wśród osób zapowiadających swój udział w nadchodzących wyborach, ale niezdecydowanych, na kogo głosować, rząd ma nieco więcej zwolenników niż przeciwników, odwrotnie wśród biernych politycznie. W obu grupach najczęstszą postawą wobec rządu jest obojętność.
Kobiety częściej deklarują poparcie (36 proc.) dla rządu niż niechęć (27 proc.). Odwrotnie mężczyźni, wśród których rząd ma więcej przeciwników (39 proc.) niż zwolenników (29 proc.). Istotne znaczenie ma wiek. Rząd cieszy się ponadprzeciętnym poparciem wśród osób w wieku od 35 do 44 lat (40 proc.) oraz wśród najstarszych respondentów, mających 65 i więcej (41 proc.). Najbardziej niechętni są mu najmłodsi respondenci, do 24 roku życia (45 proc. przeciwników).
Wyniki działalności rządu premier Kopacz od czasu objęcia przez nią rządów dobrze oceniło 38 proc. ankietowanych (bez zmian w stosunku do sierpnia), źle - 43 proc. (2 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu), zdania nie wyraziło 19 proc. badanych (2 punkty proc. więcej niż poprzednio).
REKLAMA
Będzie lepiej?
CBOS zapytał też respondentów, czy ich zdaniem polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. Uważa tak 34 proc. badanych (2 punkty proc. więcej niż w sierpniu), natomiast 52 proc. (1 punkt proc. mniej niż w poprzednim sondażu) jest zdania, że takiej perspektywy nie ma. 14 proc. badanych nie wyraziło opinii (1 punkt proc. mniej niż w sierpniu).
Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Ewa Kopacz, jest 37 proc. badanych (bez zmian w stosunku do sierpniowego sondażu), niezadowolonych z tego jest 46 proc. (1 punkt proc. mniej niż poprzednio). Zdania nie wyraziło 17 proc. badanych.
Premier Kopacz częściej spotyka się z aprobatą kobiet (42 proc.) niż mężczyzn (33 proc.). Lepiej oceniają ją osoby w średnim wieku i starsze niż ludzie młodzi, do 34 roku życia. Postrzeganie szefowej rządu różnicują oceny materialnych warunków życia badanych. Im są one lepsze, tym większa akceptacja obecnej premier.
Na stosunek do Ewy Kopacz w największym stopniu wpływa orientacja polityczna. Zadowolone z obecnej premier są przede wszystkim osoby deklarujące lewicowe (52 proc.)i centrowe (48 proc.) poglądy polityczne. Niezadowolenie dominuje wśród badanych identyfikujących się z prawicą (59 proc.).
Ewę Kopacz jako premiera akceptuje zdecydowana większość sympatyków PO. Niezadowolenie z urzędującej premier przeważa w potencjalnym elektoracie Nowoczesnej Ryszarda Petru, choć niemała część sympatyków tej partii jest przychylnie do niej nastawiona. Zdecydowanie bardziej krytyczni w odbiorze premier są zdeklarowani wyborcy PiS oraz komitetu Kukiz’15.Osoby niezdecydowane, na kogo głosować w nadchodzących wyborach oraz niezamierzające głosować częściej wyrażają niezadowolenie niż aprobatę urzędującej premier.
Sondaż został przeprowadzony przez CBOS metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo w dniach 17-23 września 2015 r. na liczącej 972 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
REKLAMA
PAP,kh
REKLAMA