Hollande, Merkel, Putin i Poroszenko w Paryżu. Rozmowy o Syrii i Ukrainie

Przywódcy czterech państw Niemiec, Rosji, Ukrainy i Francji rozmawiali w Paryżu. Ich tematem miała być sytuacji we wschodniej części Ukrainy, ale naloty rosyjskie w Syrii sprawiły, że dyskusje dotyczą także tej kwestii.

2015-10-02, 19:56

Hollande, Merkel, Putin i Poroszenko w Paryżu. Rozmowy o Syrii i Ukrainie

Posłuchaj

Ukraina i Syria to tematy rozmów czwórki przywódców w Paryżu. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kanclerz Angela Merkel oraz prezydenci Władimir Putin. Petro Poroszenko i Francois Hollande zastanawiali się nad szansami wprowadzenia w życie porozumień zawartych w Mińsku. To tam ustalono warunki, które miały pozwolić na zakończenie krwawego konfliktu ukraińskiego.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Strona francuska wyklucza możliwość renegocjacji mińskiego porozumienia i dąży do sprecyzowania kolejnych etapów jego realizacji - w tym kwestii autonomii dla części wschodniej Ukrainy. Te same źródła twierdzą, że można być dobrej myśli ze względu na rozwój sytuacji wojskowej na miejscu. Znacznym utrudnieniem jest od początku aktywne angażowanie się Kremla w konflikt.

Źródło: News Channel "24"/x-news

REKLAMA

Chłodne wyrazy twarzy Putina i Hollande’a

Wcześniej odbyły się rozmowy na temat Syrii Hollande’a z Putinem, do których później dołączyła Angela Merkel. Różnice zdań pozostały - głównie z powodu doniesień o rosyjskich nalotach na cele opozycji wobec popieranego przez Moskwę Baszara al-Asada. Rosjanie zapewniają, że atakują pozycje terrorystów z Państwa Islamskiego.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

Hollande i Putin dyskutowali na temat trzech warunków stawianych przez Francję w kwestii współpracy z Rosją w Syrii - poinformował doradca francuskiego prezydenta. Warunki te to: atakowanie wyłącznie celów Państwa Islamskiego i Al-Kaidy, zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej i polityczna transformacja, zakładająca ustąpienie syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, którego Rosja jest sojusznikiem.

Powiązany Artykuł

syria atak 1200.jpg
Rosja bombarduje w Syrii rebeliantów szkolonych przez CIA

Obaj politycy mieli surowy i chłodny wyraz twarzy, gdy francuski prezydent witał rosyjskiego na dziedzińcu Pałacu Elizejskiego, gdzie wobec kamer wymienili zdawkowy uścisk dłoni - pisze Reuters.

REKLAMA

Piątek jest trzecim dniem rosyjskich nalotów w Syrii. Kreml zapewnia, że rosyjskie naloty są wymierzone w islamistów. Jednak koalicja pod wodzą USA, która od roku atakuje z powietrza dżihadystów z Państwa Islamskiego w Syrii i w Iraku, zarzuca Rosji atakowanie opozycji syryjskiej, walczącej o obalenie reżimu Asada.

Rosja uważa też, że to władze w Damaszku powinny być filarem międzynarodowych wysiłków zwalczania islamistów.

Źródło: STORYFUL/x-news

PAP/IAR, to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej