Kolejny gazociąg omijający Ukrainę? Europosłowie o rosyjskim projekcie
Największa frakcja chadecka w europarlamencie zapowiada, że opowie się przeciwko budowie gazociągu, biegnącego przez Bałtyk. Podczas sesji parlamentu przywódcy Niemiec i Francji wygłoszą przemówienie o stanie Unii Europejskiej
2015-10-07, 11:56
Posłuchaj
Ocena sytuacji w Syrii i Turcji oraz plany rozbudowy gazociągu Nord Stream będą głównymi tematami trzeciego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Na jego forum wspólnie wystąpią także Angela Merkel i François Hollande. Kanclerz Niemiec i prezydent Francji wezmą udział w debacie o stanie Unii Europejskiej.
Podczas debaty o bezpieczeństwie dostaw surowców energetycznych posłowie prawdopodobnie zaapelują o większą solidarność energetyczną. Największa frakcja chadecka zapowiedziała, że opowie się za porzuceniem planów budowy gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem posłów budowa taka byłaby sprzeczna z unijną strategią dywersyfikacji źródeł dostaw i zwiększyła uzależnienie energetyczne od Rosji. Osłabiłaby pozycje państw bałtyckich i Ukrainy.
4 września br. we Władywostoku podpisano porozumienie ws. budowy gazociągu Nord Stream 2. Dokument podpisali przedstawiciele Gazpromu i zachodnich firm, m.in. Shella, OMV, E.On-a. Nowy projekt ma być realizowany przez spółkę New European Pipeline AG. Zgodnie zapisami dokumentu Gazprom będzie właścicielem 51 proc. udziałów w spółce, E.ON, Shell, OMV i BASF/Wintershall otrzymają po 10 proc., a ENGIE 9 proc. udziałów. Projekt Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch gazociągów morskich z roczną przepustowością 55 mld m.sześc gazu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - tyle samo, ile istniejący gazociąg Nord Stream.
REKLAMA
Merkel i Hollande w parlamencie
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande w Strasburgu wygłoszą przemówienie o stanie Unii. To symboliczna i historyczna wizyta - 25 lat po zjednoczeniu Niemiec.
Przywódcy dwóch krajów wystąpią wspólnie na sesji plenarnej w Strasburgu po raz drugi w historii europarlamentu. Szlaki przecierali w listopadzie 1989 roku prezydent Francji Francois Mitterand i kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Środowe wystąpienie duetu Merkel-Hollande odbywa się w trudnym dla Unii momencie - w czasie kryzysu migracyjnego, co zapewne będzie jednym z głównych tematów debaty. Eurosceptycy mogą wykorzystać okazję, by skrytykować niemiecko-francuską współpracę i narzucanie decyzji w Unii. Ostatnio jednak relacje na linii Berlin-Paryż nie były najlepsze. Widoczne były różnice zdań między niemiecką kanclerz a francuskim prezydentem w sprawie pakietu finansowego dla Grecji czy rozwiązania kryzysu migracyjnego.
Normy zanieczyszczenia powietrza
Europosłowie zamierzają opowiedzieć się także za wprowadzeniem ostrzejszych norm zanieczyszczenia powietrza przez małe obiekty energetyczne, na przykład osiedlowe lub szkolne ciepłownie.
Autorem raportu w tej sprawie jest poseł Andrzej Grzyb. Nowe regulacje są jego zdaniem, przykładem dobrego kompromisu. Nie wpłyną na podwyższenie cen energii, natomiast zachęcą równocześnie do modernizacji i ograniczenia szkodliwych emisji.
REKLAMA
Debata o Syrii
W środę odbyła się w PE debata poświęcona sytuacji w Syrii. Przedstawiciel prezydencji luksemburskiej w Radzie Europy, Nicolas Schmit, twierdził, że tylko perspektywa zakończenia wojny w Syrii zatrzyma falę imigrantów. Zdaniem polityka, nawet hojnie udzielana pomoc nie powstrzyma fali uchodźców. Jedynym rozwiązaniem jest - według Schmita - porozumienie między Syryjczykami, do czego powinny doprowadzić mocarstwa światowe i regionalne. Jego zdaniem, szczególną rolę powinien w tej sprawie odegrać Iran. Według Schmita, działać należy dwutorowo - walczyć z Państwem Islamskim i równocześnie doprowadzić do porozumienia między Syryjczykami.
- Rozwiązania siłowe nie doprowadzą do ustabilizowania sytuacji- taka opinia przeważała podczas debaty. Wielu posłów, wśród nich Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości, podkreślało, że działania Rosji jeszcze bardziej komplikują sytuację i są jedynie obroną jej własnych interesów.
Zdaniem niemieckiego chadeka, szefa komisji zagranicznej Elmara Brocka, rolą Unii jest doprowadzenie do porozumienia między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. - Dyplomacja musi być oznaką siły, a nie słabości - apelował brytyjski socjalista Richard Howitt. W opinii wielu mówców, podtrzymanie przy władzy syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada nie zapewni pokoju w regionie.
IAR/agkm
REKLAMA
REKLAMA