USA nie chcą rozmawiać z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem o Syrii

Stany Zjednoczone poinformowały, że nie będą mogły przyjąć delegacji rosyjskiej wysokiego szczebla, z premierem Dmitrijem Miedwiediewem na czele, która miałaby rozmawiać ze stroną amerykańską o Syrii - oświadczył w środę szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

2015-10-14, 17:00

USA nie chcą rozmawiać z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem o Syrii
Szef Rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow . Foto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Posłuchaj

Rosja skarży się, że Waszyngton nie chce rozmawiać z jej premierem w sprawie Syrii. Relacja z Moskwy Macieja Jastrzębskiego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Występując w parlamencie minister wyjaśnił, że oficjalna odpowiedź przyszła "dosłownie dzisiaj". - Odpowiedziano nam, że nie zdołają wysłać delegacji do Moskwy, nie uda im się również przyjąć delegacji w Waszyngtonie - powiedział Ławrow. Jak dodał, "jedyne, czym zainteresowani są amerykańscy koledzy, to porozumienie się w sprawie działań pozwalających uniknąć incydentów w powietrzu".

Ławrow powiedział również, że propozycję wysłania delegacji złożył Amerykanom prezydent Władimir Putin w Nowym Jorku, gdy brał tam udział w obradach Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Odbyły się one pod koniec września.

Publicznie Putin wypowiedział się o tej inicjatywie we wtorek, odpowiadając na pytania uczestników forum inwestycyjnego w Moskwie.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

putin pap 1200.jpg
Putin chce wysłać Miedwiediewa do USA na rozmowy o Syrii

- Gotów jestem wysłać dużą delegację do Waszyngtonu w celu omówienia przede wszystkim problemów uregulowania syryjskiego. Sądzę, że mogłaby to być poważna, reprezentatywna delegacja z szefem rządu Dmitrijem Miedwiediewem na czele - oświadczył Putin.

Jak dodał, w skład delegacji mogliby wejść również wojskowi na szczeblu zastępcy szefa Sztabu Generalnego i przedstawiciele służb specjalnych. Wyraził ocenę, że dialog między Rosją i USA w tej sprawie nie powinien ograniczać się tylko do kontaktów wojskowych.

Rosja i USA prowadzą obecnie równoległe operacje lotnicze w Syrii. Amerykanie od ponad roku atakują cele dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) zarówno w Iraku, jak i w Syrii. Rosja, która włączyła się do konfliktu syryjskiego 30 września, deklaruje, że jej lotnictwo również zwalcza IS, ale - jak podają źródła zachodnie - dokonuje nalotów także na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

WOJNA W SYRII - serwis specjalny >>>

REKLAMA

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej