Uczniowie pójdą w poniedziałek do urn wyborczych
To kulminacja akcji "Młodzi głosują" organizowanej przez fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ma ona ułatwiać młodym ludziom świadomy wybór przy urnie.
2015-10-18, 14:40
W poniedziałek do urn wyborczych pójdą uczniowie z 1558 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) prowadzi program edukacji wyborczej "Młodzi Głosują" od 1995 roku. Celem projektu jest zachęcenie szkół do rozmów z młodzieżą na tematy publiczne, aby ułatwić im świadomy wybór przy urnie.
Młodzi w ramach projektu kręcą spoty, wysyłają informacje, zdjęcia, relacje, robią plakaty, prowadzą akcje profrekwencyjne, debaty w szkołach.
Od 1995 roku w roli organizatorów wyborów wystąpiło ok. 50 tys. uczniów, w wyborach przez nich przygotowanych wzięło udział ponad 3 mln młodych ludzi. W tę edycję, dotyczącą wyborów parlamentarnych, zaangażowanych jest 4 tys. uczniów.
Wybory parlamentarne 2015 - więcej informacji>>>
REKLAMA
- Przy każdej edycji towarzyszy nam co najmniej 1,2 tys. szkół, ale liczba zainteresowanych rośnie - powiedziała Urszula Cyrynger z CEO.
Jak wyjaśniła, szkołę do programu zgłasza nauczyciel, wskazuje też zazwyczaj zespół koordynatorów projektu w szkole.
- Zależy nam, by uczniowie samodzielnie realizowali swój projekt. Od nas dostają pocztą pakiet materiałów edukacyjnych, plombę na urnę, scenariusze debat, plakaty i ulotki, których mogą użyć w organizacji akcji profrekwencyjnych - wyliczyła.
Dodała, że chodzi o to, by dzięki tym materiałom uczniowie mieli wiedzę o procesie wyborczym, kompetencjach Sejmu i Senatu, znaczeniu frekwencji i tego, jaki wpływ na ostateczny wynik wyborów ma pojedynczy głos.
- Uczniowie zapoznają się z programami kandydatów, robią to na własną rękę. Chodzi nie tylko o to, by zagłosowali, ale by był to ich świadomy wybór. Zawsze uczulamy, że w szkole nie może być agitacji politycznej czy rozdawania ulotek konkretnych kandydatów - powiedziała Cyrynger.
Wyniki wyborów uczniów zostaną opublikowane 26 października, dzień po wyborach parlamentarnych. Jak wyjaśniła Cyrynger, chodzi o to, by nie były wykorzystywane w kampanii wyborczej.
Zapytana, czy wybory uczniów w poprzednich edycjach programu odpowiadały oficjalnym wynikom wyborów, przyznała, że zdecydowanie nie. W majowych wyborach prezydenckich najwięcej (28 proc.) otrzymał Janusz Korwin-Mikke, po 18 proc. - Bronisław Komorowski i Andrzej Duda, a 13 proc. - Paweł Kukiz.
PAP, kk
REKLAMA