Wybory 2015: Polska Razem i Solidarna Polska chcą po jednym ministrze
Zarówno SP, jak i PR chcą po jednym ministrze w rządzie i po dwóch wiceministrów - dowiedziała się PAP od polityków tych partii. Przez kilka najbliższych dni będą się toczyć negocjacje między współpracującymi z PiS Solidarną Polską i Polską Razem nt. obsady ministerialnych stanowisk.
2015-10-28, 18:50
Posłuchaj
Jak wynika z rozmów PAP z politykami PiS, taki warunek nie jest do zaakceptowania dla partii Jarosława Kaczyńskiego. - Pewnie nasi sojusznicy spuszczą z tonu. Wiadomo, negocjacje, trzeba licytować wysoko - powiedział PAP polityk z kierownictwa PiS.
Powiązany Artykuł
Kto znajdzie się w nowym rządzie? Ruszyła giełda nazwisk
Według informatorów PAP, "do przyjęcia" dla PiS jest to, że Solidarna Polska i Polska Razem otrzymają po jednym wiceministrze. Oprócz tego lider Polski Razem Jarosław Gowin zostałby ministrem obrony narodowej, o czym mówiła podczas kampanii Beata Szydło.
SP chciałaby otrzymać wiceministra w resorcie sprawiedliwości; mogłaby nim zostać - według informacji PAP - Beata Kempa. To ugrupowanie liczy też na stanowisko ministra sportu (typowany jest poseł Patryk Jaki). Jednak przedwyborcze plany PiS zakładały, że sport miałby być włączony do Ministerstwa Edukacji. Wówczas osoba odpowiedzialna za ten obszar byłaby wiceministrem.
REKLAMA
Według informacji PAP od polityków PiS, Polska Razem walczy m.in. o wiceministra w którymś z resortów gospodarczych.
Politycy SP i RP w ramach umowy z PiS startowali do Sejmu z list tej partii. Zgodnie z deklaracjami, chcą stworzyć wspólny klub z PiS. W 235-osobowym klubie znajdzie się sześciu posłów związanych z Polską Razem, dziewięciu z Solidarną Polską.
Skład rządu niewiadomą
Powiązany Artykuł
Prezydent Duda chce Beaty Szydło na czele nowego rządu
Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości zarekomendował Beatę Szydło jako kandydatkę na premiera. Media spekulują, że podczas posiedzenia wróciło nazwisko Piotra Glińskiego jako kandydata na premiera, zanim Komitet Polityczny wskazał oficjalnie Beatę Szydło. - Plotka jest, była i będzie, najważniejsze, że jednogłośnie podjęliśmy uchwałę, że naszą kandydatką jest Beata Szydło - skomentował Mariusz Błaszczak.
REKLAMA
Poseł nie chciał potwierdzić nieoficjalnych informacji, że ma zostać ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Nie zaprzeczył, ale powiedział, że jest zwolennikiem ponownego połączenia MSW z Ministerstwem Administracji.
Jeden z kandydatów na ministrów powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że skład rządu zostanie podany nie wcześniej, niż za kilka dni. Inny polityk PiS przyznał, że obsada paru resortów, w tym MSZ, jest nadal dyskutowana. Wiadomo, że kandydatem na szefa dyplomacji jest eurodeputowany Ryszard Legutko.
Wybory parlamentarne 2015 - więcej informacji >>>
IAR/PAP/iz
REKLAMA
REKLAMA