Czesław Kiszczak nie zostanie pochowany na Powązkach. Decyzja rodziny

2015-11-06, 15:20

Czesław Kiszczak nie zostanie pochowany na Powązkach. Decyzja rodziny
Czesław Kiszczak przed Sądem Okręgowym w Warszawie, w czasie procesu autorów stanu wojennego w 2009 roku. Foto: PAP/ARCH Leszek Szymański

Rodzina Czesława Kiszczaka zdecydowała o jego pogrzebie na innym niż Powązki cmentarzu, w grobie rodzinnym - poinformował rzecznik stołecznego Ratusza Bartosz Milczarczyk.

Rzecznik za pośrednictwem Twittera wyjaśnił, że do Ratusza nie wpłynął wniosek o pochówek gen. Kiszczaka na Powązkach. Kiszczak, szef MSW z lat 80., zmarł 5 listopada w wieku 90 lat. Był prawomocnie skazany za wprowadzenie stanu wojennego. Był też oskarżony o przyczynienie się do śmierci 9 górników z kopalni "Wujek". Współarchitekt Okrągłego Stołu.

źródło: TVN24/x-news

Jak informował wcześniej MON, na pogrzebie Kiszczaka nie będzie asysty honorowej i nie przyznano mu kwatery na Powązkach.

Powiązany Artykuł

kiszczak1200.jpg
Lech Wałęsa na pogrzebie Czesława Kiszczaka? "Pod pewnymi warunkami"

- W związku ze śmiercią gen. w st. spocz. Czesława Kiszczaka Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że zmarłemu nie planuje przyznania miejsca pochówku na terenie Wojskowego Cmentarza na warszawskich Powązkach, a w uroczystościach pogrzebowych nie przewiduje się udziału wojskowej asysty honorowej. W uroczystościach pogrzebowych nie będzie uczestniczył minister obrony narodowej ani żaden inny oficjalny przedstawiciel resortu - napisał rzecznik MON płk Jacek Sońta.

czytaj dalej
Kiszczak 1200.jpg
"Kiszczak ponosi odpowiedzialność za cierpienie tysięcy represjonowanych i ich rodzin"

W latach 70. Kiszczak był najpierw szefem wywiadu wojskowego, później także i kontrwywiadu. W 1981 r. jako generał wojska został szefem MSW - jako bliski współpracownik ówczesnego premiera gen. Jaruzelskiego. Brał udział w organizowaniu stanu wojennego; był członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i Biura Politycznego KC PZPR w latach 1986-90. Był uczestnikiem rozmów w Magdalence i prac Okrągłego Stołu w 1989 r.

PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej