Uroczystość w Senacie. "Naród przyznał wam laur senatora"
Senatorowie, którzy zasiądą w Senacie IX kadencji, odebrali zaświadczenia o wyborze.
2015-11-12, 11:56
Posłuchaj
Senatorowie odebrali zaświadczenia o wyborze. Relacja Edyta Późniak (IAR)
Dodaj do playlisty
Wiceszef PKW Wiesław Kozielewicz, który wręczał zaświadczenia, podkreślił, że to naród polski przyznał im "laur senatora najjaśniejszej Rzeczypospolitej".
- Jesteście zwycięzcami, zwracam się do pan i pań senatorów, zwyciężyliście w uczciwej, wyborczej rywalizacji. Naród polski przyznał wam laur senatora najjaśniejszej Rzeczypospolitej - mówił do nowych senatorów Kozielewicz. Dodał, że Senat jest najstarszym organem polskiego parlamentu, bo - jak mówił - "jego geneza sięga Rady Królewskiej, czyli grona najbardziej zacnych, zaufanych doradców polskiego króla".
Jak podkreślił wiceszef Państwowej Komisji Wyborczej od 26 lat, od pierwszych wolnych wyborów, Senat "pełni ważną rolę w doskonaleniu polskiego prawa (...) ku zadowoleniu polskiego społeczeństwa". - Prawnicy podnoszą zarzuty, iż jakość polskiego prawa nie jest najwyższa. Senat ma wielkie pole w tym obszarze dla swojego działania - zaznaczył.
Sędzia PKW mówił ponadto, że niektóre inicjatywy Senatu zapisały się w dziejach polskiego ustroju "złotymi zgłoskami", np. wielka reforma samorządowa.
Kozielewicz przypomniał także słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, które zostały wypowiedziane 28 listopada 1922 r., podczas inauguracyjnego posiedzenia Senatu po odzyskaniu niepodległości. - Pozwólcie więc, panowie, wyrazić życzenie, abyście jako instytucja państwowa, reprezentująca umiar, stawali w ciężkim zadaniu współpracy zawsze po stronie tych, którzy, czy to z urzędu, czy ze skłonności - łagodzą tarcia, zmniejszają konflikty i doprowadzają do koniecznej równowagi zamierzeń, celów i środków - cytował Piłsudskiego. - Niech te słowa pierwszego marszałka Polski, rzecznika państwa, stanowią motto pracy kolejnego Senatu Rzeczypospolitej - wyraził nadzieję Kozielewicz.
TVN24/x-news
Ceremonię wręczenia zaświadczeń uświetnił występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, który wykonał hymn państwowy oraz pieśń Gaude Mater Polonie.
Debiutanci w Senacie
Senatorowie, którzy po raz pierwszy zasiądą w izbie wyższej parlamentu, mówili, czym będą chcieli się zajmować.
Adam Bielan (wybrany z listy PiS, z okręgu radomskiego), choć ma doświadczenie bycia posłem, debiutuje w roli senatora. Zapewnił, że obóz Zjednoczonej Prawicy ma bardzo ambitny program legislacyjny na najbliższe miesiące. - Na pewno pierwsze sto dni to będzie przede wszystkim praca nad projektami rządowymi - powiedział Bielan.
Kolejnym "nowym" senatorem jest Andrzej Wojtyła, który również startował z listy PiS i wygrał w Wielkopolsce, w okręgu obejmującym Kalisz oraz powiaty jarociński, kaliski i pleszewski.
- Jako były główny inspektor sanitarny chciałbym przede wszystkim zająć się ustawą o zdrowiu publicznym, żeby włączyć inspekcję sanitarną w cały system zdrowia publicznego - powiedział Wojtyła.
W Senacie debiutuje również Lidia Staroń (była posłanka PO dwóch kadencji, latem odeszła z partii), która startowała z własnego komitetu wyborczego. Została senatorem z okręgu obejmującego Olsztyn i powiaty olsztyński, szczycieński i nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie).
Staroń powiedziała, że w Senacie chciałaby kontynuować prace w obszarach, którymi zajmowała się jako posłanka m.in. szeroko pojęty wymiar sprawiedliwości, w tym ustawa o komornikach sądowych i egzekucji, a także prawo spółdzielcze.
W Senacie po raz pierwszy zasiądzie także inny doświadczony parlamentarzysta, były przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski, który został senatorem z okręgu obejmującego powiaty wokół Szczecina (goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, pyrzycki i stargardzki oraz Świnoujście). Był kandydatem popieranym przez PO.
Napieralski powiedział, że pierwszym zadaniem, które przed sobą stawia jest powołanie nowej komisji w Senacie - innowacyjności i nowoczesnych technologii. Dodał, że ponad pięć lat temu taka komisja została powołana w Sejmie.
TVN24/x-news
W 100-osobowym Senacie zasiądzie najwięcej przedstawicieli PiS - 61; Platforma będzie miała 34 senatorów, PSL - jednego. W senatorskich fotelach znajdzie się też czworo senatorów niezależnych: Lidia Staroń, Marek Borowski, Jarosław Obremski i Grzegorz Bierecki.
PAP/IAR, to