Francja i USA wzmacniają współpracę przeciwko Państwu Islamskiemu

Ministrowie obrony Francji i USA uzgodnili kolejne kroki, jakie zamierzają podjąć przeciwko Państwu Islamskiemu.

2015-11-15, 21:25

Francja i USA wzmacniają współpracę przeciwko Państwu Islamskiemu
Amerykański Departament Obrony . Foto: Wikimedia/Mariordo/CC 3.0

Posłuchaj

USA i Francja planują kolejne działania przeciwko IS. Z Waszyngtonu relacja Marka Wałkuskiego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Jean-Yves Le Drian i Ashton Carter rozmawiali już po raz drugi od piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu. Pentagon nie podał jednak szczegółów.

Biały Dom ogłosił natomiast, że dwa kraje pogłębią wymianę danych wywiadowczych.

Na marginesie szczytu G20 w Antalyi zastępca amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes powiedział, że w nadchodzących dniach i tygodniach USA i Francja zintensyfikują naloty na cele Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. - Jest jasne, że nastąpi intensyfikacja naszych wysiłków - powiedział Rhodes cytowany przez Reutersa.

Do przeprowadzonych w piątek w Paryżu zamachów przyznało się Państwo Islamskie. W sześciu atakach życie straciły co najmniej 132 osoby, a około 350 zostało rannych. Zginęło siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze.

REKLAMA

Francja od września prowadzi własne naloty przeciwko celom IS w Syrii i Iraku. - Z Francją postawiliśmy sprawę jasno, że będziemy stali ramię w ramię w odpowiedzi, jakiej ona udzieli. Francja już bierze udział w naszej operacji w Iraku i Syrii. Jest jasne, że teraz chce wzmóc wysiłki - dodał Rhodes.

Powiązany Artykuł

Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle FREE 663.jpg
Wojna z Państwem Islamskim. Francja wysyła lotniskowiec

Z kolei AFP uwypukla wypowiedź Rhodesa dla CNN o tym, że Stany Zjednoczone są gotowe zaakceptować ewentualne przywołanie przez Francję art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o tym, że atak na jeden kraj NATO stanowi atak na wszystkich sojuszników.

REKLAMA

5 listopada Francja ogłosiła, że skierowała swój okręt flagowy Charles de Gaulle, lotniskowiec o napędzie atomowym, na wody Zatoki Perskiej, by wzmocnić francuski potencjał wojskowy w regionie.

Wraz z 12 maszynami Rafale i 9 zmodernizowanymi samolotami szturmowymi Super Etendard na pokładzie lotniskowiec ponad dwukrotnie zwiększa francuskie możliwości operacyjne w regionie. Obecnie w bazie w ZEA stacjonuje dziewięć lotniskowców Rafale, a w Jordanii - sześć maszyn Mirage 2000D.

Od połowy września 2014 roku francuskie myśliwce wykonały ok. stu misji zwiadowczych i wspierały siły irackie i kurdyjskie w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

PAŃSTWO ISLAMSKIE - czytaj więcej >>>

REKLAMA

PAP/IAR/iz

REKLAMA


.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej