Wybory w PO: Tomasz Siemoniak i Grzegorz Schetyna ruszają w teren. Borys Budka chce debat

Największa partia opozycyjna szykuje się do wyborów nowego szefa. Kandydaci: Tomasz Siemoniak i Grzegorz Schetyna rozpoczęli objazd wyborczy po kraju. Obaj chcą dotrzeć do jak największej liczby działaczy Platformy Obywatelskiej by rozmawiać o przyszłości partii. Borys Budka proponuje 16 regionalnych debat na temat wizji PO.

2015-11-21, 09:57

Wybory w PO: Tomasz Siemoniak i Grzegorz Schetyna ruszają w teren.  Borys Budka chce debat
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Platforma Obywatelska/Facebook

Posłuchaj

Tomasz Siemoniak będzie kandydował na szefa PO (IAR)
+
Dodaj do playlisty

B. wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak planuje być także aktywny w internecie, a były szef MSZ, a w przeszłości także marszałek Sejmu, wicepremier i szef MSWiA, Grzegorz Schetyna - zorganizować konferencję programową Platformy zatytułowaną "Polska obywatelska 2.0". Wybory nowego przewodniczącego Platformy odbędą się na przełomie grudnia i stycznia; zgodnie ze statutem PO będą mogli wziąć w nich udział wszyscy członkowie partii.

Schetyna chce wrócić do korzeni

Schetyna swą kampanię wyborczą rozpoczął w czwartek wizytą w podwarszawskim Legionowie, gdzie spotkał się z lokalnymi działaczami PO. Zadeklarował chęć powrotu swej formacji do korzeni i odbudowy jej pozycji na scenie politycznej, tak by mogła wygrać wybory samorządowe w 2018 roku i parlamentarne w 2019.

Chcemy odbudować PO, chcemy sięgnąć do Platformy takiej, jaką była w latach, kiedy ją budowaliśmy. Chcemy, żeby to była partia centrum z silnym nurtem konserwatywnym i liberalnym, partia, która jest gwarancją wolności i normalności w Polsce, gwarancją instytucji porządku i prawa - mówił Schetyna.

Powiązany Artykuł

schetyna 1200
Nie bedzie bijatyki deklaruje Grzegorz Schetyna

Swą ofertę wyborczą zawarł również w liście skierowanym do działaczy Platformy, z którym zadeklarował, że doprowadzi do przyznania strukturom na poziomie kół i powiatów znacznie więcej kompetencji. Władze krajowe mają służyć strukturom, a nie odwrotnie. Dlatego proponuję wprowadzenie gwarancji statutowych nienaruszalności list wyborczych do samorządu przyjętych na poziomie lokalnym - napisał Schetyna.

W piątek b. szef MSZ odwiedził Kielce, skąd startował do Sejmu. W sobotę ma w planach wizyty w Poznaniu i Grudziądzu, a w niedzielę na Dolnym Śląsku. Ma zamiar odwiedzić wszystkie 41 okręgów wyborczych.

Grzegorza Schetynę wspierają  szefowie mazowieckich i wielkopolskich struktur - Andrzej Halicki i Rafał Grupiński. Z rozmów z politykami Platformy wynika, że może on liczyć na wsparcie większości regionalnych liderów PO, w tym Roberta Tyszkiewicza (Podlasie) i Tomasza Lenza (Kujawsko-pomorskie). Nieoficjalnie głosowanie na niego zapowiada też część posłów, którzy w niedawnych wyborach szefa klubu Platformy poparli ich zwycięzcę, Sławomira Neumanna.

Siemoniak: nie czas na kłótnie

Tomasz Siemoniak zapowiedział swój start na szefa PO w ostatni wtorek. Mówił wówczas, że chce budować partię silną i spójną. Dziś nie czas na dzielenie, nie czas na kłótnie, dzisiaj jest czas na wspólną pracę dla Polski i czas na to, aby - będąc w opozycji - pokazać, jakie wartości są dla nas ważne. PO zawsze stała po stronie obywateli, Platforma zawsze stała po stronie Europy, Platforma zawsze stała po stronie samorządu, zawsze też stała po stronie słabszych - podkreślał b. wicepremier i szef MON.

Jego kampania wewnątrzpartyjna ma objąć trzy elementy. Pierwszy to aktywność w terenie - on również chciałby dotrzeć do największej liczby aktywistów niższego szczebla Platformy, lokalnych radnych. Kalendarz właśnie powstaje, mam wiele takich indywidualnych zaproszeń od członków Platformy, żeby właśnie do nich, do ich koła przyjechać" - powiedział Siemoniak.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

tomasz siemoniak 1200 free
Siemoniak: zdecydowałem się powalczyć o fotel szefa PO

W sobotę b. szef MON udaje się do Gdańska, a w poniedziałek na Dolny Śląsk, gdzie spotka się z kolegami partyjnymi z Wałbrzycha, który jest jego okręgiem wyborczym i z Wrocławia. Dalsze plany powstają, ale są trochę zależne od kalendarza posiedzeń Sejmu. Planuję każdą wolną chwilę poświęcić na to, by jeździć po kraju - zaznaczył Siemoniak.

Polityk chce również, jako kandydat na szefa partii, być aktywny w internecie. Od sześciu lat jestem na Twitterze, od wielu lat na Facebooku, z tysiącami ludźmi śledzącymi mnie, w interakcjach. Tam jest również bardzo wielu członków Platformy - przypomniał b. wicepremier. Jak dodał, w najbliższym czasie planuje "pewien start" związany z nowym rodzajem aktywności w sieci. Siemoniak zamierza dużo bywać w mediach, również tych lokalnych. Jest duża grupa ludzi, która patrzy na to się dzieje w środkach przekazu, do nich też trzeba z tą swoją ofertą dotrzeć - zaznaczył b. minister obrony narodowej.

W ostatni wtorek poparcia kandydaturze Siemoniaka udzielili: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, b. wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski i rzeczniczka kampanii parlamentarnej PO Joanna Mucha. Z informacji PAP wynika, że głosować na niego zamierzają ponadto b. premier Ewa Kopacz, lider dolnośląskiej PO Jacek Protasiewicz oraz wiceszef PO Cezary Grabarczyk.

Budka proponuje debaty

Były minister sprawiedliwości Borys Budka z kolei, oprócz wizyt w terenie, chce zaproponować szefom struktur wojewódzkich debaty w każdym z regionów z udziałem wszystkich kandydatów na przewodniczącego partii. "Jest to, moim zdaniem, bardzo dobry moment na aktywizowanie struktur, na to żeby takie wydarzenia, jak debaty transmitowane również w internecie się odbyły. Uważam, że jest to coś, co może rozruszać partię, a kandydatom dać okazję do tego, by pokazali swój program" - powiedział Budka. Siemoniak i Schetyna pytani o ten pomysł zadeklarowali otwartość na dyskusję. Kandydaturę Budki promuje  szef śląskiej PO Tomasz Tomczykiewicz. Cieszy się on również sympatią części tamtejszych posłów.

PAP/rk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej