Angela Merkel: utrzymanie Schengen zależy od rozdziału uchodźców w UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uzależniła w środę w Bundestagu trwałe utrzymanie systemu swobodnego przemieszczania się w Europie w ramach obszaru Schengen od wprowadzenia mechanizmu solidarnego rozdziału uchodźców pomiędzy kraje Unii Europejskiej.

2015-11-25, 11:50

Angela Merkel: utrzymanie Schengen zależy od rozdziału uchodźców w UE
Angelka Merkel uważa, że w rozwiązanie problemu migracyjnego musi się zaangażować cała Unia Europejska. Foto: PAP/EPA/RAINER JENSEN

Posłuchaj

Merkel: waży się przyszłość strefy Schengen: IAR/Wojciech Szymański/Berlin
+
Dodaj do playlisty

W przemówieniu wygłoszonym w parlamencie podczas debaty budżetowej Merkel zaznaczyła, że w rozwiązanie problemu migracyjnego musi się zaangażować cała Unia Europejska. Postawa Europy w tej sprawie mogłaby być lepsza - oceniła szefowa niemieckiego rządu.

Merkel podkreśliła, że Europa znalazła się obecnie "w decydującym momencie". Po przezwyciężeniu międzynarodowego kryzysu finansowego oraz kryzysu euro należy jej zdaniem odpowiedzieć na pytanie, jak chronić europejskie wolności, a przede wszystkim system Schengen.

Powiązany Artykuł

uchodźcy 1200.jpg
Centralna Rada Żydów przeciwko zwiększaniu liczby imigrantów

Jak tłumaczyła, przed laty "mając zaufanie do innych krajów" Niemcy przekazały kontrole własnych granic na granice zewnętrzne UE. Tworząc system Schengen nie ustalono, co robić w przypadku presji na granice i jak w czasach kryzysu ma wyglądać solidarność - mówiła Merkel.

Musimy to nadrobić, ponieważ obecny system okazał się niewystarczający. Dlatego solidarny rozdział uchodźców, zgodnie z siłą gospodarczą poszczególnych krajów, gotowość do zaakceptowania stałego mechanizmu rozdziału nie jest drobiazgiem, lecz kwestią trwałego utrzymania systemu Schengen - powiedziała Merkel. Tę część jej przemówienia posłowie skwitowali burzliwymi oklaskami.

Niemcy i kilka innych krajów członkowskich, wśród nich Austria, Szwecja oraz Włochy, popierają propozycję Komisji Europejskiej przewidującą m.in. ustanowienie mechanizmu podziału uchodźców pomiędzy krajami unijnymi. Polska i inne kraje naszego regionu są temu przeciwne.

Juncker: nie można dopuścić by upadł system Schengen

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w Parlamencie Europejskim, że mimo zagrożenia terroryzmem nie można dopuścić by upadł system Schengen. Gdyby do tego doszło nie będzie miała też sensu wspólna waluta.  Juncker wyraził nadzieję na szybkie wprowadzenie Europejskiego Rejestru Pasażerów, który obejmie także przeloty wewnątrz Unii. Apelował do państw członkowskich o lepszą współpracę tajnych służb, co w walce z terroryzmem jest niezbędne. Poinformował, że w grudniu Komisja przedstawi projekt lepszej ochrony zewnętrznych granic Unii.

REKLAMA

Polska się zastanawia

Nie jesteśmy w stanie podjąć się tego zobowiązania, na które zgodzili się nasi poprzednicy. Uważamy, że nie była to dobra decyzja - stwierdziła podczas konferencji po pierwszym posiedzeniu nowego rządu premier Beata Szydło, odnosząc się do kwestii zadeklarowanej liczby uchodźców, których może przyjąć Polska. - Zachęcają nas do tego sygnały z innych państw, żeby zastanowić się nad tym, czy to rozwiązanie jest najlepszym rozwiązaniem - dodała.

TVN24/x-news

PAP/rk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej