Andrzej Duda w Chinach. Jakie korzyści dla Polski przyniesie ta wizyta?

Dobiegła końca czterodniowa oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Prezydent opowiedział się za wzmocnieniem relacji gospodarczych naszego kraju z Państwem Środka.

2015-11-26, 21:57

Andrzej Duda w Chinach. Jakie korzyści dla Polski przyniesie ta wizyta?

Posłuchaj

Ostatni dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W trakcie spotkań z najważniejszymi politykami Chin Andrzej Duda rozmawiał między innymi o otwarciu chińskiego rynku na produkty spożywcze z Polski.
Czwartek był ostatnim dniem oficjalnych spotkań polskiego prezydenta w Chinach. W Wielkiej Hali Ludowej Andrzej Duda rozmawiał z szefem chińskiego parlamentu Zhang Dejiangiem.

Po południu spotkał się z mieszkającymi w Chinach Polakami. - Chciałbym, aby polskie państwo stawało się państwem coraz silniejszym, także w oczach tych, którzy mieszkają za granicami naszego kraju, a są Polakami, czują się Polakami i chcą utrzymywać łączność z krajem – mówił prezydent w czasie wieczornego spotkania z Polakami w polskiej ambasadzie w Pekinie. Dodał, że silne państwo daje poczucie oparcia, nie zostawia w potrzebie. Można na nie liczyć.
Prezydent mówił, że widzi perspektywę rozwoju relacji polsko-chińskich nie tylko w sferze gospodarki, ale także turystycznych, kulturalnych i naukowych. Zapowiedział, że kancelaria będzie się starała wspierać projekty związane z wymianą kulturalną.

Autor: Tomasz Sajewicz

Polska rola w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych

Andrzej Duda poinformował także, że rozmawiał z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, by właśnie osoba z Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych zajęła ważne stanowisko jako dyrektor „w koszyku państw europejskich, które nie należą do strefy euro”. - Mam nadzieję, że to nasze oczekiwanie zostanie zrealizowane, i że w ten sposób będziemy mogli wpływać na politykę banku, skoro bierzemy w nim udział – dodał.

Ostatnim punktem oficjalnego programu wizyty był udział w koncercie laureata IV nagrody tegorocznego Konkursu Chopinowskiego Erica Lu, amerykańskiego pianisty o chińskich korzeniach.

Gospodarka wyjątkowo ważnym aspektem

W ciągu czterech dni prezydent uczestniczył w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym, szczycie przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, a także rozmawiał z prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Li Keqiangiem. Przewodniczącego ChRL Andrzej Duda zaprosił do złożenia wizyty w Polsce w 2016 roku.

Autor: Tomasz Sajewicz

Chińskie przysłowie głosi, że „kto nie był na Wielkim Murze, ten nie widział Chin”. Korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz relacjonuje, że w czwartek, w przerwie między oficjalnymi spotkaniami, prezydent odwiedził położony najbliżej Pekinu odcinek Wielkiego Muru. Na briefingu dla polskich dziennikarzy Andrzej Duda ocenił, że dotychczasowe rozmowy z premierem Chin Li Keqiangiem oraz prezydentem Xi Jinpingiem były „bardzo dobre”.

REKLAMA

- Mam nadzieję, że dadzą one tak istotny impuls do otwarcia rynku chińskiego przede wszystkim dla polskich towarów rolnych - powiedział. Prezydent dodał, że ten temat oraz kwestia sprzedaży do Chin polskich maszyn górniczych była często podejmowana w rozmowach z chińskimi partnerami i wyraził nadzieję na zwiększenie obrotów handlowych.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że premier Li Keqiang informował go o wspólnym przedsięwzięciu Francji i Chin w zakresie energetyki jądrowej. Szef chińskiego rządu wyraził chęć nawiązania współpracy.

- Przyjąłem to do wiadomości. Powiedziałem, że dyskusja na ten temat w Polsce w tej chwili trwa i zobaczymy, jak się rozwinie - stwierdził prezydent.

REKLAMA

IAR, PAP, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej