Witold Waszczykowski: prowadzimy rozmowy o możliwości wsparcia przez Polskę koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu

- Toczą się rozmowy z naszym ministerstwem obrony na temat ewentualnego wsparcia koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS). Jeśli pojawią się jakieś konkretne propozycje i będziemy mogli na nie odpowiedzieć pozytywnie, jakimś wsparciem materiałowym, to na pewno pomożemy - powiedział minister spraw zagranicznych.

2015-12-02, 14:23

Witold Waszczykowski: prowadzimy rozmowy o możliwości wsparcia przez Polskę koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu

Posłuchaj

USA proszą sojuszników o większe zaangażowanie w Syrii. Relacja Wojciecha Cegielskiego z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W środę sekretarz stanu USA John Kerry na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli zwrócił się do sojuszników, by zintensyfikowali ataki na Państwo Islamskie (IS) w Iraku i Syrii. Kerry oświadczył, że aby zwyciężyć w wojnie z IS potrzebne jest większe niż dotychczas zaangażowanie. Zaznaczył, że nie chodzi wyłącznie o czysto wojskową pomoc.

- Poprosiliśmy o udział sił specjalnych, trenerów policji i wojska. Jest wiele sposobów, poprzez które kraje mogą się włączyć. To nie musi być wyłącznie wysyłanie żołnierzy, którzy zaangażują się w akcje kinetyczne. Potrzebne jest wsparcie medyczne, zbieranie danych wywiadowczych i inne działania niezbędne w tego typu operacji - wymienił.

Jak poinformował Witold Waszczykowski, sekretarz stanu USA wyjaśnił, że w sprawie rozwiązania konfliktu syryjskiego, ale też problemu Państwa Islamskiego nastąpił postęp. - Udało się bowiem do stołu obrad doprosić Rosję oraz Arabię Saudyjską - wskazał szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Musimy znać więcej szczegółów: czy to tylko koalicja polityczna czy pójdą za tym jakieś rozwiązania wojskowe - zastrzegł. - Popieramy każdy sposób politycznego rozwiązania kryzysu syryjskiego, jak i problemu IS - oznajmił.

- Na pewno będziemy wymieniać się informacjami wywiadowczymi i politycznymi. Wszystko inne zależy od możliwości ministerstwa obrony i wiem, że minister obrony Antoni Macierewicz już takie rozmowy prowadzi - oznajmił. - Natomiast my mówimy otwarcie, że nasze możliwości wsparcia wojskowego są ograniczone ze względu na konflikt, jaki toczy się za wschodnimi granicami Polski. Główna uwaga musi być skierowana na ten konflikt - dodał.

We wtorek na marginesie obrad w Brukseli Waszczykowski spotkał się z Kerrym. Departament Stanu USA podał w komunikacie, że polski minister "dał jasno do zrozumienia, iż Polska rozważy swój dalszy wkład" w koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu.

Powiązany Artykuł

dżihad_terrorysta_boko haram_państwo islamskie_karabin1200free.jpg
Wojna z Państwem Islamskim

O radykałach z Państwa Islamskiego zrobiło się głośno przy okazji toczącej się od 2011 roku wojny domowej w Syrii pomiędzy rebeliantami a wojskowymi wiernymi prezydentowi kraju Baszarowi el-Asadowi. Bojownicy zaangażowali się w konflikt. Zaczęli zajmować kolejne tereny w Syrii, a także w Iraku, gdzie od wycofania się amerykańskich sił okupacyjnych w grudniu 2011 roku sytuacja jest daleka od stabilnej. Pod koniec czerwca 2014 roku proklamowali na zajętych terytoriach kalifat.

Działalność islamistów nie ogranicza się jedynie do Bliskiego Wschodu. IS wzięło na siebie odpowiedzialność za serię zamachów przeprowadzonych 13 listopada w stolicy Francji Paryżu, w wyniku których życie straciło 130 osób a ponad 350 zostało rannych.

Wcześniej dżihadyści poinformowali, że to oni doprowadzili do katastrofy rosyjskiego Airbusa A321. Maszyna spadła na pustynny półwysep Synaj 31 października. Na pokładzie znajdowały się 224 osoby - głównie turyści, którzy wracali z egipskiego kurortu Szarm el-Szejk do Petersburga.



x-news.pl, STORYFUL


Międzynarodowa koalicja, której przewodzą Stany Zjednoczone, prowadzi walkę z bojownikami IS od września 2014 roku. W operacji w Syrii bierze udział koalicja ponad 60 krajów, ale większość jej członków nie uczestniczy bezpośrednio w nalotach. O wysłaniu samolotów nad Syrię mają w środę zdecydować parlamenty Wielkiej Brytanii i Niemiec.

We wrześniu tego roku kampanię lotniczą w Syrii rozpoczęła Rosja. Władze na Kremlu zapewniają, że naloty są wymierzone w organizacje terrorystyczne. Jednakże, według analityków, przynajmniej część tych nalotów przeprowadzono na obszarach, na których są tylko niewielkie siły Państwa Islamskiego lub nie ma ich wcale, natomiast niektóre ataki wymierzone były we wspieranych przez Zachód rebeliantów. Rosja nie ukrywa, że popiera reżim Asada.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej