Zbigniew Ziobro: wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prezesa TK.
2015-12-02, 18:54
Posłuchaj
Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości: Andrzej Rzepliński "zapomniał" o tym, że jest sędzią (IAR)
Dodaj do playlisty
Zbigniew Ziobro mówił, że wbrew standardom, zakładającym sędziowski obiektywizm, Andrzej Rzepliński złamał zasadę mówiącą o niewypowiadaniu się o nierozstrzygniętej jeszcze sprawie. Minister sprawiedliwości podkreślił, że ta zasada obowiązuje wszystkich sędziów.
Zbigniew Ziobro stwierdził, że Andrzej Rzepliński "zapomniał" o swojej funkcji i "chodząc po mediach", omawiał sprawy, które będą dopiero przedmiotem obrad Trybunału. Chodzi o spór prawny wokół ustaw dotyczących wyboru sędziów Trybunału.
Źródło: TVN24/x-news
- Błądzić jest rzeczą ludzką. Prezes sądu konstytucyjnego, sędzia Rzepliński, też ma prawo do błędów. Ale z błędów należy wyciągać wnioski. Tym wnioskiem najbardziej oczekiwanym, który mógłby tą sytuację naprawić, byłoby zrzeczenie się przez pana prezesa nie tylko funkcji, ale też zrzeczenie się urzędu sędziego - w imię i na dowód, że nie tyle osobiste racje, ale właśnie najwyższe standardy, które powinny charakteryzować procedowanie TK, są tak wiele warte, że warto poświęcić również osobiste przywileje związane z pełnieniem funkcji prezesa i sprawowania funkcji sędziego - mówił Ziobro.
Minister dodał, że "skoro na razie takiej refleksji póki co nie ma" i nie ma z urzędu wszczętego postępowania dyscyplinarnego "wobec jaskrawego naruszenia zasad etyki sędziowskiej i godności urzędu" przez prezesa TK, to zdecydował się skierować wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
REKLAMA
Wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec prezesa TK rozstrzyga sam Trybunał.
Powiązany Artykuł

Sejm wybierze dziś pięciu nowych sędziów Trybunału
Spór ws. TK
W ub. tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji - nie miał mocy prawnej. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu. Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać.
W czwartek, 3 grudnia, TK ma zbadać przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października. Z kolei 5 grudnia ma wejść w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). W nowelizacji przyjęto m.in., że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK. Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Trybunał rozpozna te wnioski 9 grudnia.
IAR/PAP, to
REKLAMA
REKLAMA