Premier Beata Szydło w Barbórkę: czas dla górnictwa niełatwy, ale klimat dla zmian dobry

Jak co roku 4 grudnia, górnicy obchodzą swoje święto - Barbórkę. To czas zabawy ale i podsumowania roku w branży wydobywczej.

2015-12-04, 11:59

Premier Beata Szydło w Barbórkę: czas dla górnictwa niełatwy, ale klimat dla zmian dobry

Posłuchaj

Szefowa rządu Beat szydło przyznała, że czasy dla branży górniczej są trudne (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W styczniu tego roku rząd, przedstawiciele spółek górniczych i związkowcy świętowali podpisanie porozumienia. Jednak już pod koniec stycznia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpoczął się strajk, który trwał nieprzerwanie 17 dni. Zakończył się dopiero gdy prezes JSW Jarosław Zagórowski ustąpił ze stanowiska. Protest pogorszył jednak i tak nie najlepszą sytuację spółki. Konieczne więc były cięcia finansowe - zdecydowanie głębsze niż zapisano w styczniowym porozumieniu.

TVN24/x-news

Trudna sytuacja była także w Katowickim Holdingu Węglowym i przede wszystkim w Kompanii Węglowej, w związku z czym pojawiały się obawy czy wystarczy na wypłaty. Tymczasem związkowcy ze zniecierpliwieniem czekali na realizację styczniowego porozumienia. We wrześniu odwiesili protest zawieszony w styczniu. W październiku zaczęły się protesty i demonstracje. Związkowcy chcieli nie tylko realizacji porozumień, ale i zmiany władzy.

Nie będzie likwidacji?

Obecny rząd podtrzymuje zapowiedzi, że nie będzie likwidacji kopalń. - Czas dla górnictwa jest niełatwy, ale klimat dla zmian - dobry - zwróciła się do górników w ich święto premier Beata Szydło. Szefowa rządu razem z górnikami wzięła udział w Mszy św. w kościele św. Barbary w Libiążu w województwie małopolskim.

REKLAMA

Przyznała, że przed górnictwem niełatwy czas, ale dodała, że wierzy w stworzenie dobrej perspektywy dla tej branży przy współudziale rządu, związków i górników. Premier dodała, że polska gospodarka potrzebuje górnictwa, a górnictwo musi się rozwijać, być doinwestowane i stać się nowoczesne.

Beata Szydło wyraziła przekonanie, że jej rządowi uda się zrealizować plan w sprawie górnictwa. - Jest ku temu naprawdę dobry klimat i ogromna determinacja tych ludzi, którzy podjęli się odpowiedzialności za branżę górniczą w polskim rządzie - mówiła.

Po wizycie w Libiążu Beata Szydło udała się do Brzeszcz, gdzie również wzięła udział we Mszy św. oraz w akademii barbórkowej.

Prezydent: jest szansa na pomyślną przyszłość

Także prezydent złożył życzenia górnikom. Życzył im, by mogli "pracować zawsze w bezpiecznych warunkach, ze spokojem o przyszłość, z poczuciem dumy, godności i zawodowego spełnienia".

REKLAMA

"W imieniu współrodaków przekazuję Państwu słowa szacunku i podziękowań. Ciężką pracą wydobywają Państwo bogactwa ziemi, niezbędne dla naszego codziennego życia i rozwoju kraju" - napisał Andrzej Duda w liście opublikowanym na stronie internetowej głowy państwa.

Jak przekonuje prezydent, przed polskim górnictwem jest "szansa na pomyślną przyszłość". "Mamy największe w Unii Europejskiej zasoby węgla. Są one podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego. Będziemy uczestniczyć w międzynarodowych działaniach służących ochronie klimatu, ale nie zrezygnujemy z energetycznej suwerenności" - napisał.

W ramach obchodów Barbórki prezydent odwiedzi Bełchatów. Weźmie tam udział w uroczystej akademii.

IAR,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej