Historyczna wędrówka szlakiem pamięci wydarzeń grudnia '70 w Szczecinie

Brama Główna Stoczni Szczecińskiej i budynek dawnej komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej to punkty na nowym szlaku, który upamiętnia rewoltę robotniczą sprzed 45 lat.

2015-12-06, 14:35

Historyczna wędrówka szlakiem pamięci wydarzeń grudnia '70 w Szczecinie
Koledzy niosą Zbigniewa Godlewskiego, zastrzelonego przez ZOMO 17 grudnia 1970. Foto: Źr. Europejskie Centrum Solidarności

Posłuchaj

Agata Rokicka, dziennikarka i jedna z inicjatorek szlaku: wiele osób może nie wiedzieć, że tu w Szczecinie działa się tak wielka historia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na terenie Szczecina stanęło dziewięć tablic informacyjnych, które opisują najważniejsze zdarzenia mające miejsce w grudniu 1970 roku. - Szlak prowadzi przez ulicę Dubois, gdzie milicja próbowała zablokować demonstrację robotników, przez dawną siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR i miejsce, gdzie padły strzały i zginęli niewinni ludzie - powiedziała Agata Rokicka, dziennikarka i jedna z inicjatorek szlaku.

Jak dodała, stworzenie trasy historycznej ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom i turystom wiedzę o miejscach, gdzie rozegrały się wydarzenie na trwale wpisujące się w dzieje Polski, Europy i świata.

Powiązany Artykuł

szczecin grudzień 70 510 ipn
Grudzień '70

Na tablicach znajdują się informacje historyczne w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także specjalne kody QR, które po zeskanowaniu odsyłają na stronę internetową szlaku.

W grudniu 1970 roku przez polskie Wybrzeże przetoczyła się fala strajków robotników, którzy sprzeciwiali się podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL. W Szczecinie i Gdańsku protestujący podpalili gmachy Komitetów Wojewódzkich PZPR. Milicja i wojsko tłumiło demonstracje. Na ulicach Szczecina zginęło 16 osób, w Gdyni 18.

REKLAMA

Według oficjalnych danych życie straciło w sumie 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych. Przeszło 3000 zostało aresztowanych. Następstwem rewolty robotniczej zimą 1970 roku było zastąpienie Władysława Gomułki na stanowisku I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR przez Edwarda Gierka.

IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej