Bruksela: trzy nowe skargi na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości
Skargi Komisji Europejskiej dotyczą tym razem zanieczyszczenia powietrza, zasad wydawania prawa jazdy, przechowywania ludzkiej krwi.
2015-12-10, 19:23
Posłuchaj
Komisja wzięła Polskę na celownik w związku ze zbyt dużym zanieczyszczeniem powietrza w naszym kraju przez co najmniej pięć ostatnich lat, w tym także w roku 2014. Bruksela uznała, że podejmowane dotychczas działania prawne i administracyjne mające na celu ograniczenie utrzymującego się zanieczyszczenia są niewystarczające. W lutym Komisja wysłała do Warszawy ostatnie ostrzeżenie w tej sprawie.
Druga skarga dotyczy niewdrożenia unijnych przepisów w sprawie prawa jazdy. Polska - podobnie jak Niemcy, Austria i Finlandia - m.in. nie wydawała praw jazdy na wymagane okresy ważności ani nie zdefiniowała prawidłowo niektórych ich kategorii.
Trzecia skarga do Trybunału ma związek z niepełnym wdrożeniem przez nasz kraj przepisów o jakości i bezpieczeństwie krwi ludzkiej. Chodzi o regulacje dotyczące m.in. minimalnego wieku dawców, warunków importu krwi z państw trzecich i obowiązków placówek służby krwi. Polska do tej pory nie poinformowała Komisji Europejskiej o przyjęciu przepisów krajowych w tej sprawie mimo, że powinna zrobić to kilka lat temu.
Upomnienie w sprawie depozytów
W czwartek Bruksela upomniała także Polskę - oraz 9 innymi krajów - w sprawie niewdrożenia unijnych przepisów dotyczących systemów gwarancji depozytów. Chodzi o dyrektywę z 2014 roku, która zwiększa ich ochronę. Termin wdrożenia przepisów upłynął na początku lipca. Inne upomnienie pod adresem Warszawy dotyczy zaś dyrektywy o nadzorze nad grupami finansowymi, które prowadzą działalność w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Państwa członkowskie miały obowiązek wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie do czerwca 2013 roku.
Polska - podobnie jak Węgry i Luksemburg - nie powiadomiły jednak Komisji Europejskiej o tym, że to zrobiły. W dwóch ostatnich przypadkach Bruksela wysłała ostrzeżenia. Teraz Warszawa ma 2 miesiące na ustosunkowanie się do zastrzeżeń. Jeśli tego nie zrobi Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.
PAP/IAR/agkm