Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego. "Słowo dialog w nazwie rady nie jest fałszem"

2015-12-11, 15:00

Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego. "Słowo dialog w nazwie rady nie jest fałszem"
Prezydent powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego w miejsce ministrów poprzedniego rządu. Andrzej Duda powołał 9 ministrów i jednego wiceministra. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Prezydent powołał w piątek przedstawicieli strony rządowej w skład Rady Dialogu Społecznego. - Chciałbym, żeby RDS była ciałem jak najbardziej otwartym na różne idee, które wynikają z potrzeb i z serca Polaków - powiedział Andrzej Duda wręczając nominacje.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków rady Dialogu Społecznego. Relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przedstawicielami rządu w radzie zostało dziewięcioro ministrów - Mateusz Morawiecki (rozwój), Andrzej Adamczyk (infrastruktura i budownictwo), Mariusz Błaszczak (sprawy wewnętrzne i administracja), Dawid Jackiewicz (Skarb Państwa), Konstanty Radziwiłł (zdrowie), Krzysztof Tchórzewski (energia), Paweł Szałamacha (finanse) i Anna Zalewska (edukacja). Prezydent powołał do RDS także wiceministra rodziny Stanisława Szweda, który w resorcie odpowiada za dialog społeczny. Reprezentantem rządu w radzie jest także wiceminister finansów Hanna Majszczyk (powołana już wcześniej, jako wiceminister w poprzednim rządzie).

Na uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda przypominał, że Rada Dialogu Społecznego jest nowym ciałem w systemie państwowym. Jak ocenił, dawną Komisję Trójstronną trzeba było zastąpić, gdyż jej prace w zasadzie zakończyły się fiaskiem. - Nie było przez długi czas dialogu pomiędzy przedstawicielami pracodawców, ale przede wszystkim pracowników a poprzednim rządem – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że RDS, której inicjatorem były strony związkowa i pracownicza, ma dialog przywrócić.

Prezydent dziękował premier Beacie Szydło za to, że członkowie jej rządu są gotowi szybko podjąć obowiązki w ramach RDS i za to, że będą w niej pracowali ministrowie odpowiadający za ważne działy administracji rządowej i ważne tematy. Prosił także przedstawicieli rządu w RDS, aby zwracali uwagę na to, by rada przyjmowała także zewnętrzne inicjatywy obywatelskie.

"Chciałbym, żeby rada była ciałem otwartym"

- Chciałbym, żeby była Rada Dialogu Społecznego byłą ciałem jak najbardziej otwartym na różne idee, które wynikają z potrzeb i z serca Polaków, nie tylko tych bezpośrednio reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego, a więc tych, którzy należą do organizacji związkowych czy też organizacji pracodawców, których przedstawiciele w radzie zasiadają, ale także reprezentowanych przez inne organizacje pozarządowe, które będą – wierzę w to – z różnymi postulatami do rady się zwracały. Chciałbym, żeby w tym sensie rada była ciałem otwartym, żebyście państwo też do tej otwartości rady się przyczyniali – zwrócił się prezydent do ministrów.

Andrzej Duda mówił, że głęboko wierzy w to, iż po pewnym czasie strony Rady Dialogu Społecznego – rząd, związki zawodowe i organizacje pracodawców – będą miały "poczucie, że słowo dialog w nazwie rady nie jest fałszem; że rada jest radą prawdziwego, rzetelnego i rzeczywistego dialogu". - Dzisiaj Polska bardzo tego potrzebuje, bo to jest prawdziwa droga do naprawy naszego państwa – powiedział prezydent.

Zadeklarował otwartość na wszelkie postulaty Rady. - Jeżeli będzie taka potrzeba, to również jestem gotowy w jakichś pojedynczych posiedzeniach Rady Dialogu Społecznego wziąć udział. Być może taka potrzeba będzie, być może będzie wystarczyło, że będzie mój przedstawiciel. Ja w każdym razie również jestem na współpracę z radą otwarty – powiedział prezydent.

Pierwsze posiedzenie w poniedziałek

Członków Rady prezydent Andrzej Duda powołał 22 października. Poprzedni rząd Ewy Kopacz reprezentowało osiem osób. Wtedy rada wybrała na swojego przewodniczącego szefa "Solidarności" Piotra Dudę.

Po zmianie rządu rada nie zebrała się, ponieważ poprzedni ministrowie przestali pełnić swoje funkcje. Pierwsze plenarne posiedzenie RDS zaplanowano na poniedziałek.

Nominacje oznaczają, że w radzie będzie teraz nie 59 osób, a 62 - ze strony pracodawców, związkowców i rządu oraz przedstawiciel prezydenta, prezesa NBP i GUS. 11 listopada zginął jeden z członków Rady - przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka.
Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną. W nowej Radzie - w odróżnieniu od Komisji Trójstronnej - przewodniczący będą zmieniali się co roku; na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był stale reprezentant rządu.

Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września, zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

IAR,PAP,kh

Polecane

Wróć do strony głównej