Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym
To kolejny rozdział przedłużającej się batalii politycznej o Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości to ma być ustawa "naprawcza". Opozycja uważa, że nowela sparaliżuje prace Trybunału. Decyzją Sejmu projekt zostanie przekazany do prac w komisji.
2015-12-17, 16:23
Posłuchaj
Przed pierwszym czytaniem ustawy o TK/ relacja Iwony Szczęsnej/ IAR
Dodaj do playlisty
16:44
Sejm głosował przeciwko odrzuceniu projektu zmian w ustawie o TK. Tym samym skierował go do dalszych prac w komisji.
16:40
Sejm głosował nad wnioskiem o głosowanie imienne ws. nowelizacji ustawy o TK. Został on odrzucony.
16:24
Sejm głosował nad odroczeniem posiedzenia do 28 grudnia. Wniosek został odrzucony.
16:23
PO składa wniosek o głosowanie imienne ws. ustawy o TK.
REKLAMA
16:03
Marszałek Sejmu ogłosił 10 minut przerwy.
16:01
- Ustawa wychodzi naprzeciw wzmożonej ochronie praw obywatelskich. Nie powoduje żadnego paraliżu - podsumował swą wypowiedź Stanisław Piotrowicz.
15:57
Gościem radiowej Jedynki był poseł Paweł Kukiz. Jak powiedział, partia Kukiz'15 dąży do jak najszybszego zakończenia sporu wokół TK. Zaznaczył, że zmiany w Konstytuucji powinny doprowadzić do tego, żeby sędziowie reprezentowali interes obywateli, a nie partii.
15:43
Czas na odpowiedź posła sprawozdawcy Stanisława Piotrowicza. Mówił on o przeszłości Trybunału i sposobie pracy sędziów. Jak stwierdził, obywatele podziękowali za dotychczasową demokrację poprzedniemu rządowi w wyborach 25 października, a teraz była koalicja chce ten rodzaj demokracji kontynuować. Jak zaznaczył, w programie PiS znajduje się decentralizacja, stąd pomysł na ewentualną zmianę lokalizacji siedziby TK. Dodał, że chodzi o równe traktowanie Polaków z każdego regionu kraju.
REKLAMA
15:33
Stanowczy sprzeciw wobec poselskiego projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS wyraził zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jego zdaniem wejście zmian w życie oznaczać będzie paraliż TK. "Zgłoszony projekt zmian ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nadaje się, naszym zdaniem, do odrzucenia w całości" - wskazał zarząd Iustitii.
15:29
Kukiz'15 nie poprze nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Ugrupowanie Pawła Kukiza przedstawiło natomiast własną propozycję zażegnania kryzysu, zakładająca zmiany w konstytucji. Poseł Tomasz Rzymkowski wyjaśniał, że jego klub negatywnie odnosi się do nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS, bo doprowadzi ona do permanentnego paraliżu prac tej instytucji. Poseł zapowiedział, że Kukiz'15 jej nie poprze i wstrzyma się od głosu.
15:24
Z sejmowej mównicy padają kolejne propozycje lokalizacji Trybunału Konstytucyjnego. Wśród nich: Poznań, Suwałki i Jelenia Góra.
14:35
Postępowanie w sprawie konstytucyjności uchwał Sejmowych o wyborze 5 nowych sędziów Trybunału powinno zostać umorzone. Takie stanowisko w sprawie zajął Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Jego rzecznik Mateusz Martyniuk powiedział, że decyzję podjęto na podstawie orzecznictwa TK. Wynika z niego, że uchwały sejmowe nie podlegają ocenie Trybunału .
REKLAMA
13:55
Po wystąpieniach przedstawicieli klubów trwa seria pytań od posłów.
13:51
Krzysztof Paszyk (PSL): to ustawa dewastująca Trybunał, którą tylko PiS nazywa "naprawczą".
13:44
Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): to co państwo proponujecie nie rozwiązuje konfliktu. Chodzi o zablokowanie TK. Żadna władza nie jest wieczna i jeszcze państwo zatęsknicie za niezależnym i obdarzonym szacunkiem Trybunałem Konstytucyjnym. Wnoszę o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
13:42
Ryszard Petru (Nowoczesna): nie macie pieniędzy na zapowiadane ustawy, nie zasłaniajcie się Trybunałem Konstytucyjnym.
REKLAMA
13:39
Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) powiedział, że jedyną dobrą zmianą w projekcie PiS jest pomysł przeniesienia siedziby Trybunału poza Warszawę. Nasz klub ocenia ten projekt negatywnie. Doprowadzi on do zatrzymania procedowania skarg konstytucyjnych przed TK. Klub zamierza wstrzymać się od głosu. Rzymkowski zaapelował do posłów, aby ci poparli zaproponowany projekt zmian w konstytucji autorstwa Kukiz'15. Przewiduje on m.in. wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy. - Zakończmy ten bój o Trybunał Konstytucyjny. Polacy oczekują od nas reform, a dla reform potrzebny jest spokój społeczny. Wiemy o tym, że są środowiska polityczne, które czerpią korzyści z tego chaosu, zamieszania i z tej polityki ulicznej - powiedział Rzymkowski.
13:35
Rafał Trzaskowski (PO): zastawcie obywateli w spokoju - mówił poseł i apelował do PiS: nie naruszajcie naszej konstytucji.
13:31
Borys Budka (PO) mówi do posłów PiS: przedstawiliście kolejny bubel prawny. To państwo wywołaliście pożar a teraz dolewacie benzyny - mówi Budka do posłów PiS. TK jest bezpiecznikiem chroniącym obywateli przed apetytem większości - przekonuje poseł PO. Budka skrytykował pomysł, by Trybunał musiał orzekać w pełnym składzie. Przypomniał, że obecnie około 200 spraw czeka na rozpatrzenie. Orzekanie w pełnym składzie wydłuży czas oczekiwania na wyroki do kilkunastu lat. Proponujecie paraliż Trybunału. Zgłaszam wniosek o odrzucenie projektu PiS w pierwszym czytaniu.
13:23
Zaczyna się dyskusja nad projektem nowelizacji. Arkadiusz Mularczyk w imieniu obozu rządzącego przypomina, że to w poprzedniej kadencji Sejm głosami PO-PSL wybrał sędziów TK "na zapas". Jego zdaniem projekt PiS nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym ma uniemożliwić możliwość "manipulowania składami TK i terminami rozpraw." TK nie ma inicjatywy ustawodawczej, nie może opiniować ustaw - przypomina poseł. Jego zdaniem nowelizacja jasno określa procedury wyznaczania spraw. Tylko kwalifikowana będzie decydowała o wyroku - Mularczyk podkreśla wagę tej propozycji. Niniejsza nowelizacja usprawni działania Trybunału - przekonuje Mularczyk i wnioskuje o przyjęcie projektu.
REKLAMA
13:12
Premier Beata Szydło jest już ławach sejmowych. Wciąż mamy przerwę w obradach. Według informacji PAP, o ok. godzinę opóźni się przylot szefowej rządu do Brukseli. Polska premier prawdopodobnie nie spotka się przed szczytem UE z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. Polska ma być reprezentowana na tym spotkaniu przez polskich dyplomatów.
13:07
Posłowie powoli się zbierają. Za chwilę debata powinna zostać wznowiona.
12: 28
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) ogłasza przerwę w debacie do godz. 13. Wnioskował o to Ryszard Petru (Nowoczesna). Prosił o przerwę do czasu pojawienia się na sali sejmowej premier Beaty Szydło i czlonków rządu.
12:13
- Konstytucja nie wymaga, by ślubowanie wybranych na sędziego TK odbierał prezydent - w imieniu wnioskodawców szczegóły projektu nowelizacji ustawy o TK przedstawia Stanisław Piotrowicz (PiS). Poseł mówi, że orzeczenia Trybunału zapadają większościa głosów, ale ustawa zasadnicza nie precyzuje o jaką większość chodzi. - Przeniesienie siedziby TK poza Warszawę zwiększy apolityczność sędziów i zapewni większą izolację sędziów od ośrodków władzy - przekonuje sprawozdawca. Jego zdaniem ustawa nie wywołuje skutków finansowych dla budżetu państwa.
REKLAMA
12: 09
Robert Kropiwnicki (PO) prosi o odroczenie debaty i twierdzi, że opinia Sądu Najwyższego jest "druzgocąca" dla projektu PiS.
12:07
Poseł PO Krzysztof Brejza wnioskuje o przerwę i zaprasza na salę posłów PiS, których nie ma na posiedzeniu.
12: 03
Posłowie opozycji wnioskują o odroczenie debaty. Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): posłowie nie mieli czasu zapoznać się z opinią Sądu Najwyższego, która właśnie dotarła do Sejmu.
***
Obawy opozycji
Politycy PO, Nowoczesnej i PSL oraz część konstytucjonalistów wyrażają obawy, że projekt PiS sparaliżuje prace TK, a co najmniej wydłuży średni czas postępowania TK. Ich zdaniem niektóre zapisy noweli mogą być niekonstytucyjne. Platforma Obywatelska będzie wnioskować o odrzucenie nowelizacji ustawy w pierwszym czytaniu - zapowiadał jeszcze przed posiedzeniem plenarnym Borys Budka. Były minister sprawiedliwości dodawał też, że jeśli te przepisy zostaną przyjęte, PO skieruje je do Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA
- To jest bubel prawny. To jest ustawa, która niczego nie wnosi. Co więcej ona jeszcze bardziej destabilizuje sytuację w Trybunale Konstytucyjnym - podkreśla Borys Budka. Jesteśmy przekonani, że trzeba jak najszybciej eliminować wszystkie zakusy obecnej większości, które zmierzają wprost do łamania konstytucji - podkreśla były minister sprawiedliwości.
Zapewnienia obozu rządzącego
Sprawozdawca projektu Stanisław Piotrowicz (PiS) zapewniał przed debatą, że projekt podwyższa standardy orzekania w TK. - Zrozumiałe jest, że silniejszą legitymizację ma orzeczenie wydane w bardziej liczebnym składzie, zdecydowaną przewagą głosów, niż np. przez trzech sędziów - mówił. Czy poważnie to wygląda, że ustawę przyjmuje parlament liczący 460 posłów, Senat liczący 100 senatorów, podpisuje ją prezydent, a na końcu trzech sędziów może stwierdzić, że jest to niezgodne z konstytucją. To myślę, musi budzić pewne wątpliwości, że praca całego parlamentu może być zniweczona przez orzeczenie trzech sędziów - dodał Piotrowicz. Zapewniał też, że obawy polityków PO, iż nowelizacja sparaliżuje pracę TK, są bezpodstawne. - Jeśli sędziowie TK będą zajmowali się tym, do czego zostali powołani, to sprostają zadaniu - mówił i dodawał, że nie ma żadnych obaw, że dojdzie do "spiętrzenia prac w Trybunale".
O czym debatuje Sejm: najważniejsze punkty nowelizacji
- Trybunał Konstytucyjny ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 na 15 sędziów. Do tej pory pełny skład stanowiło co najmniej dziewięciu sędziów.
REKLAMA
- Orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów , a nie jak dotychczas zwykłą większością.
- Ślubowanie od nowo wybranych sędziów TK odbierałby marszałek Sejmu, a nie jak obecnie prezydent.
- Sędziowie nie będą mogli mieć dodatkowej pracy, innej niż na uniwersytecie.
- By zgłosić kandydata na prezesa lub wiceprezesa TK, trzeba będzie poparcia co najmniej trzech sędziów (obecnie szefa składu i sędziego sprawozdawcę, wyznacza prezes TK zgodnie z alfabetyczną listą sędziów a tylko w uzasadnionych przypadkach np. "ze względu na przedmiot rozpoznawanej sprawy" prezes może odstąpić od opisanej zasady.
REKLAMA
- Nowela przewiduje usunięcie z ustawy o TK przepisów stanowiących, że w skład Trybunału wchodzi 15 sędziów i że ponowny wybór do Trybunału jest niedopuszczalny.
- Zaproponowano także usunięcie przepisu, zgodnie z którym sędzia TK w sprawowaniu swojego urzędu jest niezawisły i podlega tylko konstytucji.
- Projekt otwiera też drogę do przeniesienia Trybunału poza Warszawę, bowiem przewiduje wykreślenie przepisu stanowiącego, że jego siedziba znajduje się w stolicy. Nie sprecyzowano jednak, gdzie siedziba Trybunału miałaby się znaleźć.
Apel organizacji pozarządowych
Trybunał Konstytucyjny ma stać na straży praw i wolności obywateli, ale zmiany w ustawie o TK proponowane przez PiS uniemożliwią realizację tej ważnej roli i negatywnie wpłyną na sytuację wszystkich obywateli - piszą organizacje pozarządowe w apelu do posłów. - Większość spraw, które rozpatruje, dotyczy codziennego życia Polaków – wysokości kwoty wolnej od podatku, rekrutacji do szkół i przedszkoli czy wolności zgromadzeń" – podkreślili sygnatariusze apelu: Amnesty International, Fundacja Batorego, Fundacja ePaństwo, Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa, Instytut Spraw Publicznych, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.
REKLAMA
Trybunał jest już w pełni obsadzony
Ta sprawa została rozstrzygnięta - oświadczył Stanisław Piotrowicz, pytany, czy projekt PiS nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym będzie regulował kwestie składu Trybunału. - Projekt nie dotyczy tej materii. Ta materia została już definitywnie załatwiona. Trybunał jest w pełni obsadzony zgodnie z konstytucją - mówił Piotrowicz.
TVN24/x-news
Po publikacji wyroku z 3 grudnia
W Dzienniku Ustaw ukazało się w środę orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia ws. wyboru pięciu sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji. Szefowa KPRM Beata Kempa otwarcie przyznała, że opublikowano go, ponieważ "dzisiaj mija termin na publikację tego orzeczenia". Były minister sprawiedliwości Borys Budka z PO powtórzył, że prezydent już wcześniej miał obowiązek zaprzysiąc wybranych sędziów. - Prezydent nie ma możliwości kwestionowania uchwał Sejmu. Jedyna taka drogą był Trybunał Konstytucyjny. Trybunał jasno wskazał na legalność wyboru trzech sędziów i powinno zostać odebrane od nich ślubowanie - stwierdził. Stanisław Piotrowicz z PiS zauważył z kolei, że nawoływanie prezydenta to przyjęcia ślubowania od tych sędziów jest "nakłanianiem do złamania konstytucji".
REKLAMA
TVN24/x-news
TVN24/x-news
polskieradio.pl/rk
REKLAMA