Polska poparła propozycję utworzenia unijnej straży granicznej

Wszystkie kraje UE, w tym Polska, chcą utworzenia unijnej straży granicznej i przybrzeżnej. Ostateczne porozumienie w tej sprawie ma zostać zawarte do końca czerwca 2016 r.

2015-12-18, 07:46

Polska poparła propozycję utworzenia unijnej straży granicznej
. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Pilne prace nad utworzeniem unijnej służby granicznej: IAR)/Beata Płomecka,Bruksela
+
Dodaj do playlisty

Do takich ustaleń doszli w czwartek wieczorem przywódcy państw unijnych podczas szczytu w Brukseli. Otwarte pozostaje pytanie, czy europejskie rządy zgodzą się na kontrowersyjny pomysł, by unijny korpus był wysyłany na granice kraju, który nie radzi sobie z ich kontrolą, nawet przy jego sprzeciwie. Warszawa wcześniej zgłaszała zastrzeżenia.  Negocjacje dotyczące utworzenia europejskiej straży granicznej będą się toczyć w ekspresowym tempie. Zaledwie kilka dni temu Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów, a już jest wyznaczona data na osiągniecie porozumienia przez państwa członkowskie.

Obawy przełamane

Pomoc europejskiej straży granicznej, wbrew woli zainteresowanego kraju - ta propozycja podzieliła Unię i wzbudziła najwięcej oporu i sprzeciwu. Kraje naszego regionu, w tym Polska, zgłaszały obawy, że będzie się to wiązało z odebraniem części suwerenności. W czwartek na szczycie jednak żaden kraj stanowczo nie protestował przeciwko planom Komisji, w tym także Polska. - Usłyszałem polskie stanowisko i było wystarczająco czytelne i łagodne, aby nie budzić kontrowersji - zrelacjonował przebieg dyskusji szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Jestem mile zaskoczony takim właściwie jednoznacznym poparciem samej idei - powiedział dziennikarzom w nocy z czwartku na piątek, po zakończeniu pierwszego dnia szczytu, szef RE. Szef Rady Europejskiej mówił, że wydaje mu się, że pragnieniem Polski jest, by Europa na granicach Schengen była skutecznie chroniona. Jak zaznaczył, jeśli tego chcemy, to należy bronić granicy wspólnymi siłami albo alternatywą będą zawieszenia uczestnictwa w strefie Schengen. Nie chciałbym tego, ale można się spodziewać także tego typu propozycji, jeśli nie uda nam się ustanowić na nowo silnej kontroli na granicach zewnętrznych - ostrzegał.

TVN24/x-news

"Należy chronić Schengen"

Tusk mówił, że bez odpowiedniej ochrony zewnętrznych granic strefy Schengen "upadniemy jako społeczność polityczna". Jego zdaniem po tym szczycie można jednak być nieznacznie bardziej optymistycznym, ponieważ wszyscy liderzy zgodzili się, że należy chronić Schengen.  Wyjaśniał, że szeroka akceptacja szefów państw i rządów propozycji KE ws. utworzenia unijnej straży granicznej i przybrzeżnej oznacza, że w przyszłości UE nie będzie bezbronna ze względu na nieodpowiednią ochronę granicy Schengen.

Na utworzenie europejskiej straży granicznej naciskały od dawna Francja i Niemcy. Te państwa, jeśli wierzyć deklaracjom dyplomatów, mają poparcie większości. Ale to jak się rozłożą głosy w Unii Europejskiej będzie wiadomo po styczniowym, nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych 28 krajów. Ta narada będzie pierwszą okazją do szczegółowej dyskusji na temat propozycji Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Relokacja uchodźców

W przyjętym przez szczyt dokumencie ponownie podkreślono też konieczność wdrażania podjętych już decyzji w sprawie relokacji 160 tys. uchodźców, rejestrowania ich oraz odsyłania nielegalnych imigrantów do krajów pochodzenia, a także wzmocnienia ochrony granic zewnętrznych, przede wszystkim poprzez przeprowadzanie systematycznych kontroli oraz zapobieganie fałszowaniu dokumentów.

Przywódcy unijni zlecili też swym ambasadorom przy UE, by pilnie zakończyli prace nad mobilizacją kwoty 3 mld euro na specjalny fundusz wsparcia dla uchodźców syryjskich, którzy schronili się w Turcji. Do utworzenia tego funduszu UE zobowiązała się 29 listopada na szczycie z udziałem tureckiego premiera Ahmeta Davutoglu.

Jeśli odrzucimy propozycje Komisji Europejskiej w sprawie ochrony granic UE, konieczne będzie znalezienie innego, ale równie bolesnego rozwiązania - powiedział Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że w obliczu kryzysu imigracyjnego "Europa nie może tracić na tym, że państwa Schengen nie są w stanie efektywnie bronić swoich granic".

EU EBS/x-news

IAR/PAP/rk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej