Komisja Europejska za liberalizacją ruchu wizowego z Ukrainą
- Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała raport w sprawie wypełnienia przez Ukrainę planu działań na rzecz liberalizacji ruchu wizowego z Unią Europejską - poinformował szef KE Jean-Claude Juncker.
2015-12-18, 17:16
Posłuchaj
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na Twitterze napisał, że Komisja Europejska "potwierdziła wypełnienie przez Ukrainę wszystkich kryteriów planu działań na rzecz liberalizacji wizowej".
Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do państw członkowskich.
Szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pawło Klimkin podkreślił, że rekomendacja o ruchu bezwizowym absolutnie nie znaczy, że ukraiński rząd może spocząć na laurach.
- Musimy pracować nad tym, aby reformy były wdrażane w życie i nie dotyczy to wyłącznie spraw związanych z ruchem bezwizowym - wskazał.
Już na początku grudnia ukraiński premier Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jego kraj spełnił wszystkie zobowiązania, wynikające z planu działań na rzecz liberalizacji wizowej, dlatego oczekuje pozytywnej decyzji w sprawie zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy.
x-news.pl, News Channel 24
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
W listopadzie parlament Ukrainy przyjął, po wielu sporach, ustawy będące warunkiem zniesienia przez Unię Europejską wiz dla obywateli tego kraju. Kontrowersje budziły przede wszystkim poprawki do kodeksu pracy, zakazujące dyskryminacji m.in. ze względu na orientację seksualną.
UE podkreśla, że bardzo ważne jest kontynuowanie reform przez Ukrainę, a szczególnie szybkie wdrożenie reformy konstytucyjnej, w dziedzinie walki z korupcją, wymiaru sprawiedliwości, administracji publicznej, prawa wyborczego, decentralizacji, sektora bezpieczeństwa cywilnego, energii, zarządzania finansami publicznymi oraz poprawy klimatu dla biznesu.
Rosja planuje kroki odwetowe
1 stycznia 2016 roku ma wejść w życie handlowa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina (DCFTA), pomimo utrzymywania przez Rosję zastrzeżeń. W trakcie blisko dwuletnich konsultacji nie udało się rozwiać wątpliwości Federacji Rosyjskiej, która uważa, że porozumienie zaszkodzi jej interesom gospodarczym.
21 grudnia - jak poinformował Jean-Claude Juncker - odbędzie się trójstronne spotkanie "ostatniej szansy" ministrów Rosji i Ukrainy oraz Komisji Europejskiej w sprawie rosyjskich zastrzeżeń do DCFTA.
- Wszystkie strony powinny zasiąść do stołu w duchu poszukiwania rozwiązania możliwego do przyjęcia dla wszystkich - zaznaczył szef KE. - DCFTA nie może zostać zmieniona, ani w sposób bezpośredni, ani pośrednio - dodał.
- Wszelkie groźby podjęcia kroków odwetowych są sprzeczne z mandatem, celem i duchem tych rozmów - stwierdził Juncker.
- Ukraina jest świadoma restrykcji i spodziewanych szkód dla naszej gospodarki. Ale jesteśmy gotowi zapłacić tę cenę za naszą wolność i za nasz europejski wybór - oświadczył Poroszenko
W środę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o wstrzymaniu od 1 stycznia funkcjonowania umowy o strefie wolnego handlu w odniesieniu do Ukrainy. W dekrecie wskazuje się na "nadzwyczajne okoliczności rzutujące na interesy i bezpieczeństwo ekonomiczne FR i wymagające podjęcia pilnych kroków".
Jednocześnie Rosja zapowiadała, że jeśli część handlowa umowy Ukraina-UE wejdzie w życie, to od nowego roku Moskwa wprowadzi zakaz importu żywności z Ukrainy. Tę decyzję uzasadniano przyłączeniem się Kijowa do sankcji wobec Rosji.
Rosja, która wraz z Ukrainą należy do strefy wolnego handlu Wspólnoty Niepodległych Państw, twierdzi, że obawia się napływu po 1 stycznia przyszłego roku przez terytorium ukraińskie towarów z Unii obłożonych zerową stawką celną.
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA