O krok od tragedii. Masowe zatrucie tlenkiem węgla w Bielsku-Białej
10 osób, w tym sześcioro dzieci, trafiło do szpitala w Bielsku-Białej z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla. W sumie z bloku ewakuowano około 40 osób.
2016-01-05, 11:15
Posłuchaj
NIE dla czadu! Tylko urządzenia są w stanie wyczuć zagrożenie - relacja Mariusza Filara (Popołudnie z Jedynką)
Dodaj do playlisty
Do tragedii nie doszło najprawdopodobniej tylko dzięki jednemu z mieszkańców budynku, który w mieszkaniu miał zamontowaną czujkę czadu. Gdy ta zaalarmowała go o zagrożeniu, mężczyzna natychmiast wezwał straż pożarną.
Jak się okazało w bloku rzeczywiście niebezpiecznie przekroczone było stężenie tlenku węgla. Strażacy ewakuowali mieszkańców, a przed blokiem rozstawili ogrzewany namiot, gdzie przeprowadzono wstępne badania lokatorów.
Nie udało się ustalić miejsca, z którego ulatniał się tlenek węgla. Zdecydowano więc o zakręceniu zaworów gazu w bloku i przewietrzeniu budynku. Mieszkańcy nie będą mogli używać gazu do czasu przeprowadzenia przeglądu całej instalacji i jej naprawy.
"Cichy zabójca"
Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.
REKLAMA
Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności.
W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe.
Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.
Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu.
Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.
REKLAMA
Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.
Źródło: TVN24/x-news
mr
REKLAMA