Piotr Gliński: nie ma narodu, nie ma państwa bez pamięci historycznej
- Nie ma narodu, nie ma społeczeństw, nie ma państwa bez pamięci historycznej, ale ta pamięć musi być prezentowana w sposób nowoczesny, w sposób sensowny i racjonalny - mówił w piątek w Łodzi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
2016-01-22, 15:30
Szef resortu wziął udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Łodzi Centrum Naukowo-Edukacyjnego "Losy Polski i Polaków 1944-1989". Dokument podpisali wiceprezes IPN Paweł Ukielski i pełnomocnik Instytutu Europejskiego w Łodzi Witold Gerlicz.
Według wicepremiera, to bardzo ważna uroczystość, bo "nakierowana jest na przyszłość". - Ta instytucja ma do spełnienia bardzo ważne zadanie w przyszłości. Przenosi pamięć historyczną, przenosi przeszłość w przyszłość - powiedział.
Jego zadaniem, pamięć musi być obecnie prezentowana w sposób nowoczesny. Jest przekonany, że ta instytucja będzie właśnie taka.
"Historia musi być przekazana młodemu pokoleniu w sposób atrakcyjny"
Jak mówił, to centrum skierowane jest do całego społeczeństwa, ale szczególnie do młodego pokolenia. Gliński uważa, że młodzież musi pamiętać o tamtych czasach "żebyśmy dalej trwali, żebyśmy byli we wspólnocie o określonej jakości i sile".
REKLAMA
Według niego, historia musi być przekazana młodemu pokoleniu w sposób atrakcyjny i nowoczesny, a jednocześnie poważny.
Otwarcie centrum w połowie przyszłego roku
Interaktywne Centrum Naukowo-Edukacyjne ma powstać w budynku, gdzie w 1981 roku mieścił się zarząd łódzkiego regionu "Solidarności". Centrum jest głównie skierowane do młodzieży szkolnej, ale grupy dorosłych również będą mogły z niego korzystać.
Zwiedzający zamiast oglądania wystawy, stanie się graczem w symboliczny sposób przeniesionym w przedstawiany okres. Gracze będą się poruszać w specjalnie zaaranżowanej, nawiązującej do historycznych realiów scenografii. Będą trzy tematy: żołnierze wyklęci, życie codzienne w PRL oraz opozycja.
PAP/iz
REKLAMA
REKLAMA