Polska przywróci kontrole na granicach? Czasowe restrykcje

Nie jest wykluczone, że w związku z zaplanowanymi na lipiec szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska wprowadzi czasowo kontrole na swych granicach - poinformował szef MSZ Witold Waszczykowski.

2016-01-22, 21:01

Polska przywróci kontrole na granicach? Czasowe restrykcje
Granica Polski. Foto: flickr/Manolo Gómez/CC 2.0

- Być może tu i ówdzie trzeba będzie wprowadzić czasowe zawieszenie i wprowadzić kontrolę granic w związku z napływem dużej liczby ludzi, a to się już zdarzało. Mieliśmy przypadki, kiedy organizowano w tym czy innym kraju wielkie wydarzenia polityczne bądź nawet sportowe i na kilka dni wprowadzono restrykcje - powiedział szef dyplomacji w TVN24.

Jak zaznaczył, także Polska stoi przed takim dylematem, ponieważ w lipcu będziemy gościć szczyt NATO, potem Ojca Świętego, który przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży. - Nie wykluczamy, że również wprowadzimy na kilka czy kilkanaście dni kontrole na granicach ze względów bezpieczeństwa, a to absolutnie nie oznacza zawieszenia Schengen - powiedział Waszczykowski.

źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Nie pierwszy raz

W 2013 roku Polska czasowo przywróciła kontrole na granicach w związku z konferencją klimatyczną ONZ w Warszawie. Kontrole przywrócono wówczas na okres od 8 do 23 listopada na przejściach z Czechami, Słowacją, Niemcami, Litwą, a także na przejściach morskich oraz lotniczych.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

eurogranica.jpg
Szef MSZ krytykuje plan utworzenia Europejskiej Straży Granicznej

Zaostrzone kontrole na granicach wprowadziły ostatnio m.in. Niemcy. Szef MSW Niemiec Thomas de Maizière zapowiedział w czwartek, że ze względu na utrzymujący się napływ imigrantów władze niemieckie przedłużą bezterminowo wprowadzone w połowie września zaostrzone kontrole na granicach państwowych. Jak zaznaczył, nie da się przewidzieć momentu, kiedy będzie można zakończyć kontrole.

Szczyt na stadionie

Warszawski szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. na Stadionie Narodowym; do Polski ma przyjechać ok. 2,5 tys. delegatów, wśród nich szefowie państw i rządów, liderzy ONZ, UE i Banku Światowego. Według szacunków szczyt będzie obserwowało ok. 1,5 tys. przedstawicieli mediów oraz ok. 500 reprezentantów ośrodków naukowych i badawczych. Przewidywany koszt szczytu wyniesie blisko 156 mln zł.

Miliony pielgrzymów

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 r. Szacuje się, że w wydarzeniu może wziąć udział 2,5-3 mln osób. ŚDM to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

REKLAMA

PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej