"Życie w obrazkach" - włoski komiks o Wisławie Szymborskiej

Znajdują się tam sceny z życia polskiej noblistki - m.in. ślub z Adamem Włodkiem w 1948 roku, ich mieszkanie w Domu Literatów przy ul. Krupniczej w Krakowie oraz przyznanie Nobla w 1996 r.

2016-01-30, 18:03

"Życie w obrazkach" - włoski komiks o Wisławie Szymborskiej
Wisława Szymborska. Foto: Juan de Vojníkov/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Wisława Szymborska w archiwach Polskiego Radia
+
Dodaj do playlisty

Komiks "Wisława Szymborska. Życie w obrazkach" został stworzony przez włoską rysowniczkę Alice Milani.

Rysunki zostały opatrzone krótkimi dialogami zaczerpniętymi z felietonów Szymborskiej, udzielonych przez nią wywiadów oraz opowiedzianych anegdot. W publikacji wykorzystano też wiersze noblistki.

Włoskie media zwracają uwagę na atrakcyjną szatę graficzną książki i piękne, "bardzo kobiece" rysunki oraz portrety poetki.

Komiks prezentuje np. słynną sytuację z przejęcia noblowskiego w 1996 r. Zgodnie z etykietą na przyjęciu nie wolno zrobić niczego, czego najpierw nie uczyniłby król, np. sięgnąć po kieliszka czy zapalić papierosa. Szymborska, która siedziała wówczas obok króla Karola Gustawa XVI, namówiła go na wspólnego papierosa. Na drugi dzień tylko co śmielsze gazety opublikowały zdjęcie Szymborskiej wydmuchującej w górę dym; te bardziej zachowawcze nie zrobiły tego, ponieważ każdy Szwed domyśliłby się wówczas, że jego monarcha również pali.

REKLAMA

W 2016 roku mija 4. rocznica śmierci poetki oraz 20. przyznania jej literackiej Nagrody Nobla.

Alice Milani (ur. w 1986) publikowała na łamach "Lo Straniero", "Delebile" oraz "Turkey Comics". Od 2010 roku należy do zespołu rysowników La Trama Autoproduzioni. "Wisława Szymborska. Życie w obrazkach" to jej pierwsza graficzna powieść.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej