Konflikt bliskowschodni. Izrael weźmie udział w rozmowach z Palestyną?

Izraelczycy - jeśli i kiedy otrzymają od Francji zaproszenie do udziału w międzynarodowej konferencji ws. konfliktu bliskowschodniego - rozważą tę propozycję i odpowiedzą na nią.

2016-01-31, 09:02

Konflikt bliskowschodni. Izrael weźmie udział w rozmowach z Palestyną?
Izraelskie wojsko w pobliżu swojej granicy . Foto: PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

W piątek szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius zapowiedział, że jeśli w nadchodzących tygodniach starania Francji o przełamanie impasu między Izraelem a Palestyńczykami pozostaną bez rezultatów, Francja uzna państwo palestyńskie.

Izraelski urzędnik skomentował te słowa, mówiąc: "Dlaczego Palestyńczycy mieliby choćby odrobinę ustąpić podczas konferencji, skoro już wiedzą, bez postępów w dyskusjach, że dostaną to, czego chcą?". Jego zdaniem Francja, mówiąc, że uzna państwo palestyńskie w przypadku fiaska rozmów pokojowych, popełniła błąd - pisze Reuters.

Jednak, jak pisze Reuters, minister ds. energetyki Juwal Szteinic powiedział na kanale 1 izraelskiej telewizji, że "Izrael nie będzie uczestniczyć w konferencji pod groźbą". Komentarz ten powtórzył na kanale 2 także minister ds. transportu Israel Kac.

Organizowana przez Francję konferencja miałaby odbyć się z udziałem stron konfliktu i ich głównych partnerów - Amerykanów, Europejczyków i Arabów. Jej celem ma być zrealizowanie rozwiązania dwupaństwowego.

REKLAMA

W 2009 roku izraelski premier Benjamin Netanjahu wyraził poparcie dla ustanowienia pod pewnymi warunkami państwa palestyńskiego, ale odtąd międzynarodowe wysiłki podejmowane w celu popchnięcia naprzód negocjacji kończyły się za każdym razem fiaskiem.

Jednocześnie pod rządami Netanjahu coraz bardziej nasila się ekspansja żydowskiego osadnictwa na palestyńskich ziemiach okupowanych, na co społeczność międzynarodowa - w tym ONZ, Unia Europejska i Stany Zjednoczone - reagują coraz ostrzejszą krytyką.

(W październiku flaga Autonomii Palestyńskiej zawisła przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. To kolejny krok w kierunku nadania Palestynie państwowości. Sztandar będzie teraz powiewał obok narodowych barw 193 państw - członków Organizacji i flagi Watykanu, który, tak jak Autonomia, ma status obserwatora)

Źródło: STORYFUL/x-news

REKLAMA

PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej