Nigeria: ponad 80 zabitych w ataku islamistów z Boko Haram
Dżihadyści napadli na miejscowość w północno-wschodniej Nigerii. Według naocznych świadków, ekstremiści podpalali chaty, paląc ludzi żywcem.
2016-01-31, 21:30
Ulice wioski Dalori i dwóch pobliskich obozów dla 25 tys. uchodźców były usłane dziesiątkami ciał - zwęglonych, a także ze śladami po kulach - poinformowali ocalali z rzezi, a także żołnierze. Do ataku doszło zaledwie kilka kilometrów od kolebki Boko Haram, miasta Maiduguri, stolicy stanu Borno.
Rzecznik nigeryjskiej armii Mustapha Anka przekazał zachodnim dziennikarzom, że ataków dokonali "domniemani terroryści z Boko Haram", którzy przyjechali do wioski dwoma samochodami i motocyklami. Zaczęli oni strzelać i podpalać chaty, w których znajdowali się ludzie.
Powiązany Artykuł
![boko haram1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/e37024b8-7409-48e6-a4e3-7906b27a57f3.jpg)
Czy dojdzie do konfliktu o ropę w delcie Nigru? (analiza)
Do niedzielnego popołudnia doliczono się 86 ofiar śmiertelnych; kolejne 62 osoby odniosły obrażenia - podały służby ratownicze i medyczne.
REKLAMA
Według świadków, przez kilka godzin słychać było odgłosy wystrzałów i eksplozji spowodowanych przez trzy samobójcze zamachy. Zamachowczynie wysadziły się w powietrze wśród ludzi, którzy w panice próbowali uciec do sąsiedniej wioski Gamori.
Żołnierze dotarli do Dalori w sobotę wieczorem, ale nie byli w stanie odeprzeć napastników, którzy byli lepiej uzbrojeni - mówili anonimowo agencji AP nigeryjscy żołnierze. Napastnicy z Boko Haram wycofali się dopiero po pojawieniu się posiłków z ciężkim uzbrojeniem.
Krwawych zamachów samobójczych w Nigerii, w których tylko w ostatnich miesiącach zginęły setki ludzi, dokonują islamscy ekstremiści. Mordują zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzucają nieprzestrzeganie prawa islamskiego - szariatu - w narzucanej przez nich radykalnej wersji.
Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.
REKLAMA
Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło ok. 20 tysięcy osób; 2,5 mln musiało opuścić domy. Licząca 170 mln ludność Nigeria jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.
PAP/iz
REKLAMA