Trudne negocjacje w sprawie górnictwa. Przełomu nie było

Zakończyły się trójstronne rozmowy przedstawicieli rządu, pracodawców i strony związkowej ws. sytuacji w górnictwie. Tematem była zarówno przyszłość branży, jak i sprawy płacowe.

2016-02-05, 21:24

Trudne negocjacje w sprawie górnictwa. Przełomu nie było
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Rozmowy z górnikami bez przełomu. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Piątkowe rozmowy w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbywały się w ramach zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

Oburzenie związkowców wywołała decyzja zarządu Kompanii Węglowej, która zerwała umowę w sprawie płac. Wynikało z niej, że górnicy będą mieli takie same warunki u nowego pracodawcy, którym będzie Polska Grupa Węglowa.

Wiceszef Związku Zawodowego Górników Wacław Czerkawski powiedział, że bez umowy gwarantującej zatrudnienie, nie będzie dalszych rozmów.

Natomiast wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski był zadowolony z dzisiejszego spotkania. Jego zdaniem, porozumienie jest możliwe. Decyzja w sprawie zerwanej umowy ma zostać wyjaśniona w przyszłym tygodniu.

REKLAMA

"Atmosfera jest trudna"

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski przed piątkowymi rozmowami nie ukrywał, że będą one dość trudne. Zwrócił uwagę, że to pierwsze od trzech lat rozmowy w ramach zespołu trójstronnego. Jak powiedział, "dzisiaj dominują sprawy bieżące, które bolą wszystkich". - Firmy mają trudności. Atmosfera jest trudna - zaznaczył.

Szef resortu energii powiedział, że zasadniczym celem rozmów jest wypracowanie strategii dla górnictwa do 2025 r. i przygotowanie ustawy górniczej do 2025 r. Zwrócił uwagę, że jest to niezbędne ze względu na fakt, że obecnie obowiązujące przepisy zarówno polskie, jak i unijne wygasają w 2018 r.

Tchórzewski powiedział też, że istotną sprawą jest powstanie Polskiej Grupy Górniczej. "I tu musimy przedstawić budżet spinający się na zero do końca 2017 roku. W innym przypadku środków finansowych na to, by poprawić inwestycje, nie będzie" - ocenił. Minister powiedział, że sytuacja spółek górniczych jest zróżnicowana i każdą z nich obowiązuje inny plan naprawczy. Dodał jednak, że szczegóły tych planów nie są "do przekazania", bowiem trwają negocjacje z jednej strony z potencjalnymi inwestorami, a z drugiej zaś ze stroną społeczną. Na pytanie, czy odbędą się masówki w Kompanii Węglowej, Tchórzewski powiedział, że w ramach Komisji Trójstronnej nie było o tym mowy.

Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) otrzymają nagrodę roczną – tzw. czternastą pensję – w dwóch ratach: pierwsza będzie wypłacona w piątek, druga do 2 lipca – zdecydował zarząd holdingu. Decyzję podjęto wobec braku porozumienia w tej sprawie ze związkami zawodowymi.

REKLAMA

Zgodnie z Holdingowym Układem Zbiorowym Pracy, nagroda powinna być wypłacona w całości do 5 lutego. Jednak dotknięta kryzysem na rynku węgla spółka nie jest w stanie zgromadzić w jednym miesiącu wystarczających środków na dwie wypłaty – bieżącą oraz nagrodę roczną, na którą potrzeba w KHW ok. 80 mln zł. Podobny wysiłek finansowy konieczny był w grudniu, kiedy górnicy oprócz bieżącej pensji otrzymali również nagrodę barbórkową.

Rzecznik holdingu Wojciech Jaros tłumaczył, że tak jak w całej branży górniczej, także sytuacja finansowa KHW jest bardzo trudna; realizowany jest program naprawczy, zakładający m.in. stabilizację finansów i miejsc pracy.

"Potrzebne jasne stanowisko"

Rozmowy na temat rozłożenia wypłaty „czternastki” na raty trwają także w Kompanii Węglowej, gdzie na wypłatę tego świadczenia potrzeba ponad 220 mln zł. Porozumienie ws. zasad wyliczania i terminu wypłaty czternastki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zarząd i związki zawarły w połowie stycznia. 14. pensja zostanie tam wypłacona do 1 czerwca br. wraz z odsetkami liczonymi od 15 lutego.

W czwartek szef Solidarności w Kompanii Węglowej Bogusław Hutek powiedział, że związki oczekują, iż podczas piątkowego spotkania w Warszawie minister energii Krzysztof Tchórzewski "przedstawi jasne stanowisko w sprawie dalszych kroków resortu oraz zarządu Kompanii dotyczących realizacji powstania Polskiej Grupy Górniczej".

REKLAMA

Po tym, jak środowe rozmowy związkowców z zarządem Kompanii i wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim zakończyły się bez porozumienia, w czwartek zebrał się sztab działających w spółce związków. Zdecydowano o przeprowadzeniu tzw. masówek 9 lutego. Będą to spotkania, podczas których związkowcy przedstawią górnikom swoją ocenę dot. m.in. przyszłości restrukturyzowanej spółki.

Przedmiotem sporu jest wypowiedzenie przez zarząd Kompanii porozumienia z lipca zeszłego roku, które gwarantowało górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń do nowego podmiotu - Polskiej Grupy Górniczej.

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej