Warszawa i Berlin będą zabiegać, by Londyn pozostał w UE
Migracje i kwestia brytyjska w Unii Europejskiej - to najważniejsze tematy rozmów Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie.
2016-02-12, 22:00
Posłuchaj
Kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że Polska i Niemcy wspólnie zrobią wszystko, aby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej.
Angela Merkel wspomniała, że rozmowa dotyczyła m.in. szczytu NATO, którego Polska będzie gospodarzem. - Niemcy podtrzymują swoje zobowiązania uzgodnione w czasie ostatniego szczytu NATO - zadeklarowała. Dodała, że spotkanie dotyczyło także gazociągu Nordstream, a także utworzenia unii energetycznej. - Rozmowy będą musiały być kontynuowane w tym kierunku - podkreśliła kanclerz Niemiec.
(TVN 24/x-news)
REKLAMA
Angela Merkel dodała, że migracja to jedno z największych wyzwań dla Unii Europejskiej. Berlin jest gotów wspólnie z Polską realizować projekty humanitarne w Syrii i w Jordanii polegające na budowie szpitala, czy szkoły.
Kanclerz podkreśliła, że rozmawiano także o znalezieniu sposobów na wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Angela Merkel zaznaczyła, że to dobrze, iż Polska jest gotowa przyjąć pewną liczbę migrantów.
REKLAMA
Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że Niemcy będą dbać o dobre relacje z Polską.
Premier: chcemy z Niemcami wzmacniać UE
Chcemy podtrzymywać i rozwijać współpracę oraz dobre relacje z Niemcami - deklarowała szefowa rządu Beata Szydło po piątkowej rozmowie z kanclerz. Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE - dodała.
REKLAMA
Szydło podziękowała Merkel za przyjęcie i bardzo dobrą rozmowę. Jej zdaniem spotkanie jest "wstępem do bardzo dobrych relacji w przyszłości". Jak zaznaczyła, omówione zostały najważniejsze kwestie z punktu widzenie UE, Polski i Niemiec.
- Niemcy są bardzo ważnym sąsiadem Polski, partnerem, nie tylko jeżeli chodzi o kwestie związane ze współpracą gospodarczą, ale również jeśli chodzi o kwestie polityczne. 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie, dobrych relacji z tym związanych, jest najlepszym dowodem, że droga, którą razem podążamy, jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego i tę współpracę i dobre relacje chcemy podtrzymywać, rozwijać i pogłębiać - powiedziała Szydło.
- Mamy bardzo wiele wspólnych tematów do realizacji. Są też kwestie, które musimy jeszcze przedyskutować - dodała premier Szydło.
Poinformowała, że zaprosiła kanclerz Merkel do Polski.
REKLAMA
"Polska chce być aktywna ws. pomocy humanitarnej dla uchodźców"
Premier powtórzyła również, że "dla Polski stały mechanizm rozlokowania migrantów nie jest w tej chwili do zaakceptowania". - Będziemy jeszcze prowadzić na ten temat dyskusje - oświadczyła.
- Polska chce być aktywna, jeśli chodzi o pomoc humanitarną (na rzecz uchodźców). Stąd między innymi mój rząd podjął decyzję, że będziemy aktywnie uczestniczyć w pomocy dla Syrii. Przeznaczyliśmy środki finansowe. Moja obecność w Londynie na konferencji (donatorów na rzecz Syrii) potwierdziła, że Polska chce być tak samo aktywnym podmiotem jak inne kraje UE, w tym Niemcy - powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej po spotkaniu z Merkel.
REKLAMA
(TVN24/x-news)
Beata Szydło poinformowała, że zaproponowała niemieckiej kanclerz wspólne podjęcie "polsko-niemieckiego projektu humanitarnego". - Bardzo się cieszę, że pani kanclerz się na to zgodziła. Myślę, że to będzie dobry dowód na naszą dobrą współpracę, ale też symbol, który chcemy pokazać w UE, że to jest droga, którą państwa UE powinny podążać rozwiązując ten trudny temat - powiedziała polska premier.
O Wielkiej Brytanii
Premier Beata Szydło potwierdziła, że Polska i Niemcy chcą zrobić wszystko, aby Wielka Brytania pozostała w UE. - Dla Polski jest istotne, żeby propozycje brytyjskie, które dla nas w dużej mierze są do zaakceptowania, jednocześnie uwzględniały specyfikę polskich warunków, tego że polscy pracownicy w dużej liczbie pracują w Wielkiej Brytanii. Chcemy, żeby ich prawa zostały zabezpieczone - dodała.
REKLAMA
Wielka Brytania jest w trakcie negocjacji dotyczących członkostwa w UE, domagając się głębokich reform wspólnoty m.in. w zakresie konkurencyjności i zarządzania gospodarczego, a także ograniczenia dostępu do zasiłków dla migrantów z innych państw członkowskich. Najtrudniejszą kwestią w negocjacjach z Londynem jest właśnie propozycja ograniczenia dostępu do zasiłków dla imigrantów z innych państw UE.
Premier Beata Szydło zapowiedziała też rozmowy o Polakach mieszkających za naszą zachodnią granicą.
Ćwierćwiecze podpisania traktatu
Po spotkaniu z Merkel prezes Rady Ministrów wygłosiła przemówienie na konferencji "Polska i jej polityka zagraniczna" organizowanej przez Fundację Koerbera.
REKLAMA
Jak mówił wcześniej, przed spotkaniem wiceszef MSZ Konrad Szymański, przypadająca w tym roku 25. rocznica traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy jest okazją do podsumowania wzajemnych relacji. Zapowiadał, że to jeden z kluczowych elementów rozmów, również pod kątem organizacji konsultacji międzyrządowych, które powinny się odbyć w okolicach tej rocznicy.
Traktat został podpisany w czerwcu 1991 roku. W dokumencie, który stanowił uzupełnienie układu granicznego z 14 listopada 1990 roku, podkreślono znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla Europy oraz zapowiedziano uregulowanie kwestii mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.
Wiceszef MSZ podkreślał znaczenie Niemiec w kontekście rozwiązania problemów Unii Europejskiej. - Niemcy są dzisiaj krajem kluczowym dla rozwiązania problemów wewnętrznych Unii Europejskiej, dla przyszłości tego projektu, i Polska to dostrzega - mówił Szymański. - Chcemy, by te nowe recepty i scenariusze były pisane w taki sposób, by Unia nie skończyła jako organizacja wąska, mała, zamknięta, klaustrofobiczna, ponieważ to przyniosłoby szkodę Europie i myślę, że te racje w Berlinie są akurat dobrze rozumiane. Berlin należy do tych stolic, które widzą projekt europejski szerzej i to jest dobry grunt pod pisanie polsko-niemieckich scenariuszy dla przyszłości Europy - powiedział.
IAR/PAP/agkm
REKLAMA
REKLAMA