Nowoczesna zapowiada demonstrację w obronie Trybunału Konstytucyjnego
- Jeśli Trybunał Konstytucyjny oraz Komisja Wenecka uznają, że zmiany w przepisach o TK są niezgodne z prawem, a rząd nie uszanuje opinii tych instytucji, to 12 marca odbędzie się demonstracja w obronie Trybunału - zapowiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
2016-02-15, 19:07
Posłuchaj
- Tylko w ten sposób będziemy w stanie wymusić na polskim rządzie dostosowanie się do konstytucji - stwierdził Ryszard Petru. Zaapelował, by w demonstracji udział wzięły również inne ugrupowania opozycyjne oraz zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji.
Zaznaczył jednocześnie, że jeśli okaże się, że zmiany dokonane z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości w przepisach o TK są zgodne z prawem, to demonstracja się nie odbędzie.
8 i 9 marca Trybunał Konstytucyjny ma zająć się nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS. - Spodziewamy się, że zgodnie z naszym wnioskiem do Trybunału okaże się, iż ta nowelizacja była niekonstytucyjna - oznajmił Petru.
Dodał, że 11 marca opinię na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym ma wydać również Komisja Wenecka, czyli organ doradczy Rady Europy. Przedstawiciele komisji byli w zeszłym tygodniu w Warszawie.
- Uważamy, że jedynym sposobem, aby zmusić rząd, by przyjął zalecenia Komisji Weneckiej i Trybunału Konstytucyjnego - pod warunkiem, że będą one zgodne z naszymi oczekiwaniami - jest sprzeciw obywatelski - stwierdził Petru.
- Stąd też apelujemy do Polaków o to, aby 12 marca o godz. 12 spotkać się pod Trybunałem i żeby społeczeństwo obywatelskie wymusiło dostosowanie przepisów do polskiej konstytucji - oznajmił.
Nowelizacja ustawy o TK
Projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - którą badać będzie w marcu TK i opinię o którym wydać ma Komisja Wenecka - złożyli w Sejmie 15 grudnia ubiegłego roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Izba uchwaliła ją 22 grudnia po burzliwej debacie, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelę 28 grudnia, tego samego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.
Nowela stanowi m.in., że Trybunał Konstytucyjny co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów).
Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą.
W składzie siedmiu sędziów będą badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy.
Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w Trybunale Konstytucyjnym według kolejności wpływu, a co do zasady rozprawa w TK nie może się odbyć wcześniej niż po trzech miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po sześciu miesiącach.
REKLAMA
PAP, kk
REKLAMA