UE o migracji: presja na Austrię i nadzieje pokładane w Turcji
Wspólnota oczekuje, że Turcja ograniczy falę migrantów do Europy. Dotychczas jednak współpraca z Ankarą nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
2016-02-19, 08:25
Posłuchaj
Pierwszego dnia szczytu UE w Brukseli - oprócz sprawy porozumienia z Wielką Brytanią - europejscy liderzy omawiali dotychczasowe działania podjęte w walce z kryzysem spowodowanym przez falę uchodźców.
Na początek marca zaplanowali kolejny szczyt z Turcją.
Krytyka Austrii rozpoczęła się gdy Wiedeń ogłosił wprowadzenie limitu migrantów, którzy będą wpuszczani do kraju.
Rozczarowania tą decyzją miała nie kryć w rozmowie z austriackim kanclerzem m.in. Angela Merkel. - Nie powiedziałabym, że była to burzliwa dyskusja, ale mieliśmy wymianę zdań. Ta sprawa ponownie nam uzmysłowiła, że musimy pilnie zdecydować o kierunku właściwej drogi - powiedziała kanclerz Niemiec.
REKLAMA
Ta droga, według wniosków ze szczytu, musi opierać się na wspólnych, skoordynowanych rozwiązaniach, a nie na decyzjach indywidualnie podejmowanych przez poszczególne kraje. - Musimy uniknąć walki między planem A, B i C w walce z tym kryzysem. To nie ma sensu i powoduje jedynie podziały w Unii Europejskiej - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
Turcja na pierwszym planie
Priorytetem unijnego podejścia do problemu migrantów pozostaje wspólny plan działania z Turcją. - Dziś potwierdziliśmy, że nie ma alternatywy dla dobrej i mądrej współpracy z tym krajem - mówił szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker.
W opinii polityków na razie Ankara zrobiła niewiele, by zatrzymać fale uchodźców do Europy. Stąd decyzja o kolejnym spotkaniu na najwyższym szczeblu między przywódcami Wspólnoty i Turcji już wkrótce.
Specjalne spotkanie unijnych przywódców z Turcją na temat kryzysu migracyjnego odbędzie się na początku marca - zapowiedział to szef Rady Europejskiej Donald Tusk po zakończeniu pierwszego dnia szczytu w Brukseli.
REKLAMA
- Uzgodniliśmy, że nasz wspólny plan działania z Turcją pozostaje priorytetem i musimy zrobić wszystko, by go realizować - poinformował Donald Tusk. Dodał, że liderzy zdecydowali o zwołaniu „specjalnego spotkania z Turcją na początku marca” .
W ramach unijno-tureckiego planu Wspólnota ma przekazać Turcji 3 miliardy euro, by pomóc w przyjmowaniu syryjskich uchodźców, którzy są na terenie Turcji. W zamian za to Ankara ma uszczelnić granicę i wzmocnić walkę z handlarzami ludźmi. Na razie jednak fala migrantów próbujących dostać się z Turcji do Grecji cały czas pozostaje duża.
IAR/agkm
(Pierwsi uchodźcy już w greckich hotspotach; RUPTLY/x-news)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA