Estonia: Rosja naruszyła przestrzeń powietrzną
Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii wręczyło notę protestacyjną rosyjskiemu ambasadorowi w Tallinie.
2016-02-20, 06:37
Posłuchaj
Estonia oskarżyła Rosję o naruszenie jej granicy. Według służb bezpieczeństwa w Tallinie, śmigłowiec Mi-8 z rosyjskimi znakami rozpoznawczymi, wleciał w estońską przestrzeń powietrzną. Moskwa zaprzecza tym informacjom.
Estońska straż graniczna twierdzi, że rosyjska maszyna przekroczyła granicę w pobliżu jeziora Czudzkiego. Według funkcjonariuszy pełniących w tym czasie dyżur, śmigłowiec miał wyłączone urządzenia radiolokacyjne i nie odpowiadał na próby nawiązania łączności.
Rosyjskie ministerstwo obrony nie potwierdziło obecności swojego śmigłowca w pobliżu estońskiej granicy. - Nasz śmigłowiec wojskowy nie wykonywał lotu w tamtym rejonie - głosi komunikat służb prasowych rosyjskiego resortu obrony.
Wcześniej służby graniczne krajów Unii Europejskiej wielokrotnie informowały o podobnych incydentach z udziałem rosyjskich samolotów i śmigłowców.
REKLAMA
Kilkakrotnie rosyjskie maszyny naruszały przestrzeń powietrzną Gruzji i Ukrainy, a w ostatnim czasie - Turcji, co doprowadziło do międzynarodowego incydentu, gdy tureckie myśliwce zestrzeliły rosyjski bombowiec.
Wcześniej raportowano wielokrotnie o naruszeniach granic państw bałtyckich przez rosyjskie maszyny.
Bombowce w pobliżu Wielkiej Brytanii
Nie dalej zaś jak w środę 17 lutego, dwa myśliwce Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) wystartowały dla przechwycenia dwóch rosyjskich bombowców, zmierzających w kierunku przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
Według brytyjskich mediów myśliwce wystartowały w trybie alarmowym z bazy Coningsby w hrabstwie Lincolnshire. Do naruszenia brytyjskiej przestrzeni powietrznej nie doszło.
Rosyjskie samoloty zidentyfikowano jako naddźwiękowe bombowce strategiczne tupolew Tu-160 (oznaczenie zachodnie Blackjack) o numerach bocznych 94101 i 94104. Pierwsza z tych maszyn nosi imię słynnego radzieckiego lotnika bombowego z czasów II wojny światowej Pawła Tarana, a druga imię marszałka Aleksandra Gołowanowa, który w latach 1946-48 dowodził radzieckim lotnictwem dalekiego zasięgu.
REKLAMA
Liczba przechwyceń rosyjskich samolotów bojowych w pobliżu granic państw NATO zwiększyła się w ciągu ubiegłego roku, co jest jednym z przejawów wzrostu napięcia w stosunkach Moskwy z Zachodem w rezultacie konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Jednak używanie przez Rosję do takich misji Tu-160 - największych kiedykolwiek zbudowanych bombowców - nie jest zbyt częste.
Rosyjskie siły powietrzne dysponują 16 samolotami Tu-160, stacjonującymi w bazie Engels w obwodzie saratowskim, że nie wszystkie z tych maszyn są zdolne do lotów bojowych.
IAR/PAP/agkm
(Wideo: według NATO misja Air Policing kilkadziesiąt razy przechwytywała
REKLAMA
REKLAMA