Apel ornitologów: ratujmy Puszczę Białowieską
14 polskich organizacji ornitologicznych apeluje do ministra środowiska Jana Szyszko w sprawie Puszczy Białowieskiej.
2016-02-23, 15:26
- Nie możemy zostać obojętni wobec planów przekształcenia dzikiej ostoi w las gospodarczy. W kraju mamy bardzo wiele obszarów leśnych o charakterze gospodarczym, ale tylko w tym jedynym zakątku Polski istnieje las nizinny, dający szansę na badania procesów zachodzących w środowisku - czytamy w liście.
Ornitolodzy apelują by nie rujnować wypracowanych do tej pory wieloletnich rozwiązań wspierających powrót Puszczy do stanu najbardziej naturalnego. Pod listem podpisało się kilkanaście organizacji ornitologicznych z całej Polski.
Powiązany Artykuł
Greenpeace ostrzega: spełnia się czarny scenariusz dla Puszczy Białowieskiej
Kontrowersje wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej wywołał aneks do planu urządzania lasu na lata 2012-2021. Leśnicy proszą ministra środowiska o pozwolenie na większe niż zakładano pozyskiwanie drewna z Puszczy Białowieskiej. Przyrodnicy uważają, że oznacza to koniec ochrony tego obszaru. Na razie minister środowiska nie podjął decyzji w tej sprawie.
"Spełnia się czarny scenariusz dla Puszczy Białowieskiej"
Zapisy w aneksie do Planu Urządzania Lasu nadleśnictwa Białowieża skomentowała organizacja ekologiczna Greenpeace. W przesłanym PAP stanowisku podkreśla, że "spełnia się czarny scenariusz dla Puszczy Białowieskiej".
REKLAMA
Ekolodzy uważają, że poprzez aneks "realizowany jest plan, przed którym ostrzegali naukowcy i organizacje pozarządowe".
"Puszcza nie była tak zagrożona od czasów PRL. Dokumenty przygotowane do podpisu przez ministra Jana Szyszko łamią kompromis z 2012 roku opracowany na podstawie rekomendacji zespołu ds. ochrony Puszczy Białowieskiej powołanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - napisano w oświadczeniu.
Greenpeace przypomina, że negatywnie o wycince wypowiedziały się wcześniej m.in. Polska Akademia Nauk oraz Państwowa Rada Ochrony Przyrody oraz naukowcy z innych ośrodków, ale "w sprawie puszczy pycha wygrywa z argumentami naukowymi". Ekolodzy argumentują, że Puszcza Białowieska nie jest lasem gospodarczym, ale lasem, który jest "największym skarbem polskiego dziedzictwa przyrodniczego" i by takim pozostał musi być chroniony "w całości, zachowując naturalne procesy przyrodnicze". "Puszcza doskonale poradzi sobie bez interwencji człowieka" - napisała organizacja Greenpeace.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
IAR/PAP, to
REKLAMA