Już w maju pierwsze wypłaty z programu "Rodzina 500+"

Osoby, które złożą wnioski o świadczenie na początku kwietnia, pierwsze wypłaty otrzymają w okolicach maja - zapewnia wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk.

2016-02-27, 12:45

Już w maju pierwsze wypłaty z programu "Rodzina 500+"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Oceny ekspertów o programie "Rodzina 500+" zebrała Monika Gosławska/PR
+
Dodaj do playlisty

Minister podkreśla jednak, że nie trzeba się spieszyć, bo na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące.

Program rusza w kwietniu. W jego ramach rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami - również na pierwsze.

- Pierwsze wnioski będzie można złożyć 1 kwietnia - przypomina wiceminister.

Powiązany Artykuł

szydło pap 1200.jpg
Premier przedstawia szczegóły programu "Rodzina 500+"

Analogicznie do funkcjonujących już rozwiązań dotyczących świadczeń rodzinnych, świadczenie wychowawcze będzie mogło być wypłacane w urzędzie gminy lub miasta, w wyodrębnionej komórce organizacyjnej w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce, np. specjalnych centrach do realizacji świadczeń socjalnych.

REKLAMA

Wnioski nie tylko papierowe

- Najprawdopodobniej będzie nie tylko możliwość składania wniosku w formie papierowej w gminie czy ewentualnie online - w ten sposób, do którego teraz jesteśmy przyzwyczajeni, czyli przez ePUAP lub za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego - ale również za pośrednictwem elektronicznej bankowości za pomocą tych haseł i identyfikatora, które mamy w tej chwili - dodaje Marczuk.

"Nie trzeba się specjalnie spieszyć i denerwować"

Jego zdaniem, można się spodziewać, że osoby, które złożą wnioski o świadczenie na początku kwietnia, otrzymają pierwsze wypłaty w okolicach maja. - Z tym, że pamiętajmy - w pierwszym okresie z jednej strony obowiązuje przepis, zgodnie z którym będziemy musieli trochę dłużej poczekać na te pieniądze, bo gmina od momentu, kiedy złożymy wniosek, ma trzy miesiące na wypłatę pieniędzy, ale z drugiej strony dzięki temu, nawet jeśli złożymy wniosek w czerwcu, to otrzymamy świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia. Można spodziewać się, że osoby, które będą pierwsze, uzyskają pieniądze pewnie w maju, natomiast nie trzeba się specjalnie spieszyć i denerwować - podkreśla Marczuk.

Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie, jednak w kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Jak dodaje wiceminister, jeśli chodzi o wnioski złożone po 1 lipca, będzie obowiązywać zasada ogólna: jak składamy wniosek do 10 danego miesiąca, to otrzymujemy pieniądze do końca danego miesiąca, jak po 10 - to do końca następnego miesiąca.

REKLAMA

Minister Bartosz Marczuk/PAP

Kalendarz jest dość napięty

Wypłatami świadczenia wychowawczego będą zajmowały się samorządy, w których trwają intensywne przygotowania do nowego zadania. - Samorządowcy mówią, że kalendarz jest dość napięty, ale mają pełne 6 tygodni, wiec powinno być wystarczająco czasu na przygotowanie się do wdrożenia ustawy, nie powinno być problemów - ocenia Marczuk.

Do 7 marca potrwają szkolenia organizowane przez MRPiPS dla urzędników, którzy będą się zajmować wypłatą świadczeń. - Z tego, co mówią, wynika, że nie jest dla nich trudne przygotowanie się do tej ustawy, bo to są głównie ludzie, którzy zajmują się też wypłatą świadczeń rodzinnych, co jest bardziej skomplikowane. Przy 500 plus jest prościej, tylko wniosków będzie więcej - mówi wiceminister.

Wniosek będzie trzeba składać raz w roku. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

REKLAMA

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej