Na ratunek dzieciom. 20 nowych ośrodków dla małych uchodźców

Tzw. "Blue Dots" zostaną uruchomione w ciągu trzech miesięcy w Grecji, Macedonii, Serbii, Chorwacji i Słowenii. To najnowsza inicjatywa UNICEF oraz Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

2016-02-27, 10:22

Na ratunek dzieciom. 20 nowych ośrodków dla małych uchodźców

Posłuchaj

Premier Beata Szydło o przyjmowaniu w Polsce imigrantów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ośrodki będą ulokowane w strategicznych miejscach, w których uchodźcy i migranci przekraczają granice, a także w dużych miastach. Będą także miały swoje mobilne odpowiedniki. W każdym z nich będzie miejsce przyjazne dzieciom i specjalne pomieszczenie dla mam i niemowląt. Eksperci i wolontariusze Czerwonego Krzyża i lokalnych organizacji pozarządowych będą pomagać w szukaniu bliskich, otoczą uchodźców opieką psychologiczną i socjalną a także zapewnią im pomoc prawną.

Powiązany Artykuł

1010.jpg
Tysiące małoletnich imigrantów zniknęły tuż po rejestracji w krajach europejskich

- Ośrodki zapewnią im pewien poziom przewidywalności i bezpieczeństwa w ich niepewnym życiu, staną się miejscem, gdzie będą mogły uzyskać pomoc i wsparcie, które są prawami każdego dziecka. Dodatkowo ośrodki będą przyczyniać się do umocnienia krajowych systemów ochrony dzieci - mówi koordynatorka UNICEF ds. Kryzysu Uchodźców i Migrantów w Europie Marie-Pierre Poirier, cytowana w komunikacie.

UNICEF podkreśla jednak, że ośrodki nie powinny zdejmować z krajów odpowiedzialności za zapewnienie opieki i wsparcia dzieciom przemieszczającym się bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami.

REKLAMA

Kobiety i dzieci stanowią dwie trzecie wszystkich osób przybywających do Europy. We wrześniu 2015 r. kobiety i dzieci stanowiły ponad jedną czwartą osób przybywających drogą morską. W lutym br. było to już 60 proc. - alarmują eksperci.

Jak podkreślają, zidentyfikowanie dzieci, które potrzebują pomocy, jest trudne. W niektórych krajach przemieszczający się młodzi ludzie przedstawiają się jako osoby pełnoletnie, z obawy, że w innym wypadku ich podróż zostanie opóźniona. W ubiegłym roku, głównie w Niemczech i Szwecji, zarejestrowano ponad 90 tys. dzieci, które podróżowały samotnie lub zostały rozdzielone z rodzinami - podaje UNICEF.

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają głównie przez Morze Śródziemne.

REKLAMA

Pierwsi uchodźcy już w greckich "hotspotach"

źródło: RUPTLY/x-news

Z danych UNHCR wynika, że ponad milion migrantów przybyło drogą morską do Europy w 2015 r. (118 tys. - od początku 2016 r.; ponad połowa to kobiety i dzieci). W czasie niebezpiecznej przeprawy morskiej w zeszłym roku zginęło co najmniej 3,7 tys. ludzi (ponad 400 osób - od początku 2016 r.). Jak wynika z danych Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC, ok. 30 proc. migrantów, którzy utonęli, to dzieci.

REKLAMA

ENOC przygotował raport, w którym wskazuje na inne niebezpieczeństwa czyhające na "dzieci w drodze", m.in. oddzielenie od rodziców, handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne czy przemoc w ośrodkach dla uchodźców.

Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej