Wnętrza Zamku Królewskiego w Google Street View

2016-02-27, 19:09

Wnętrza Zamku Królewskiego w Google Street View
Za pomocą specjalnego wózka Trolley, eksperci z Google Street View precyzyjnie fotografują wybrane wnętrza Pałacu Pod Blachą, należącym do kompleksu Zamku Królewskiego w Warszawie. Foto: PAP/Marcin Obara

Za kilka miesięcy będzie można oglądać w internecie zabytkowe wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie. Ekipa Google Street View wykonała zdjęcia 360° Biblioteki Królewskiej, Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego i wystawy kobierców wschodnich w pałacu Pod Blachą.

- Oprócz prezentowania dzieł ze swoich zbiorów w ramach wystaw z konkretną narracją, niektóre instytucje kultury oferują również możliwość przejścia wirtualnych spacerów – powiedział PAP Technologie Piotr Zalewski z Google Polska. Są one wykonywane przez ekipę Google Street View, w tej samej technologii co zdjęcia Street View. Dzięki takiej sesji fotograficznej w pałacu Pod Blachą za kilka miesięcy będzie można przejść się po wnętrzach Zamku Królewskiego na platformie Google Cultural Institute i na mapach Google. Zdjęcia wykonywane są za pomocą specjalnego wózka Trolley, pozwalającego na wykonanie zdjęć 360°.

Niedocenione i zapomniane

- Chcemy zaprezentować zbiory bardzo często niedocenione czy zapomniane, o których jednak warto pamiętać i które warto poznać – powiedziała PAP Technologie Aldona Modrzewska, kierownik Zespołu ds. Digitalizacji Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Jak podkreśliła, właśnie wykorzystywanie nowych technologii pozwala na zdobycie zasobów cyfrowych, które z łatwością można udostępnić w internecie. Zwróciła też uwagę, że z punktu widzenia zwiedzających "liczy się przede wszystkim udostępnienie wysokiej jakości zdjęć, które pozwalają z dużą precyzją oddać detale, szczegóły, kunszt artystyczny zbiorów znajdujących się w Zamku”.

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum/youtube

O dużej popularności wśród internautów możliwości oglądania dzieł sztuki w dużych detalach opowiadał również Piotr Zalewski. - Platforma daje możliwość oglądania dzieła sztuki w tzw. ultra wysokiej rozdzielczości giga pikselowej; w ten sposób możemy dostrzec każde dotknięcie pędzla malarza – powiedział i dodał, że „jednym z najpopularniejszych obrazów pokazywanych w tej technologii na platformie jest "Gwiaździsta noc" Van Gogha, którą można oglądać w najdrobniejszych detalach.

Piotr Zalewski podkreślił, że działalność Google Cultural Institute wpisuje się w misję Google’a, czyli organizację światowych zasobów informacji. - Na platformie znajdują się zarówno zbiory z najbardziej znanych muzeów świata, jak i z muzeów bardzo niszowych – np. afrykańskich czy azjatyckich – do których zapewne trudno byłoby nam dotrzeć osobiście – argumentował.

Digitalizacja skarbów kultury

- Platforma jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych instytucji kultury, jednak zawsze wymaga to współpracy z nami – zaznaczył Zalewski. - Każda wystawa powstaje we współpracy z nami, nie jest to więc samoobsługowe rozwiązanie, w którym np. instytucja kultury sama publikuje filmy na platformie YouTube. Poza dbaniem o jakość udostępnianych treści, rozwiązać trzeba również m.in. kwestie praw autorskich, co wymaga podpisania umowy.

Projekt Google Cultural Institute powstał w 2011 r. i zrzesza już ponad 1 tys. partnerów z 70 krajów. Dostarcza on technologie pomagające w procesie digitalizacji skarbów kultury, archiwów, miejsc dziedzictwa narodowego, itp. W Polsce w projekcie uczestniczy w nim 20 instytucji kultury, m.in. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum Narodowe w Warszawie.

PAP,kh

Polecane

Wróć do strony głównej