Kryzys migracyjny. Grecja ma otrzymać pomoc humanitarną z europejskiego budżetu
"Wall Street Journal" doniósł, że chodzi o 700 milionów euro na trzy lata, Komisja Europejska tej informacji nie potwierdza.
2016-03-01, 17:28
Posłuchaj
Jaka ma być wartość pomocy dla Grecji? Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
Sytuacja w Grecji staje się coraz bardziej dramatyczna, bo Macedonia zamknęła granice i sporadycznie wpuszcza niewielkie grupy Syryjczyków i Irakijczyków na swój teren.
W pasie przygranicznym po greckiej stronie koczuje wielotysięczna grupa uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Władze w Atenach ostrzegają, że w ciągu miesiąca może tam utknąć 70 tysięcy ludzi.
W związku z problemami Komisja Europejska ma w środę zaproponować przekazanie Grecji humanitarnego wsparcia.
- Nie chciałbym mówić o konkretnych kwotach, to decyzja komisarzy - powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas.
REKLAMA
By przekazać pomoc humanitarną Grecji, konieczne będzie przeniesienie pieniędzy z puli przeznaczonej na misje humanitarne poza granicami Unii na wsparcie kryzysów wewnątrz Wspólnoty.
Komisja może jedynie proponować takie rozwiązanie, a ostateczną decyzją podejmą unijne kraje.

Oświadczenie Angeli Merkel
Tymczasem niemiecka kanclerz Angela Merkel oświadczyła dziś, że uchodźcy nie mogą sobie dowolnie wybierać kraju Unii Europejskiej, w którym chcą wystąpić o azyl.
Po spotkaniu z premierem Chorwacji Tihomirem Oreszkoviciem szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że celem jest stworzenie mechanizmu relokacji uchodźców przybywających do Grecji w innych krajach europejskich.
REKLAMA
Podkreśliła zarazem, że "uchodźca nie ma prawa powiedzieć: chcę dostać azyl w konkretnym kraju Unii Europejskiej".
Zdaniem kanclerz obecne nagromadzenie uchodźców na granicy grecko-macedońskiej nie jest porównywalne do sytuacji z września ub.r., kiedy zgodziła się przyjąć w Niemczech tysiące uchodźców, którzy utknęli na Węgrzech.
Powiązany Artykuł

Imigranci w Europie
Merkel zwróciła uwagę, że w ostatnich miesiącach poczyniono przygotowania do zajęcia się setkami ludzi przybywających codziennie do Grecji. Wskazała, że w Grecji istnieją możliwości zakwaterowania uchodźców, więc powinni oni z nich korzystać.
- Musimy zająć się trudną sytuacją w Grecji (...) i powrócić do systemu Schengen tak szybko, jak to możliwe - powiedziała.
REKLAMA
W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln migrantów ubiegających się o azyl.
Wykorzystają armię?
Oreszković powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z Merkel, że możliwe jest wykorzystanie chorwackich sił zbrojnych do kontrolowania napływu migrantów.
- Jeśli będzie trzeba, wykorzystamy armię, uaktywnimy tę opcję - oświadczył.
Reuters odnotowuje, że w zeszłym miesiącu taką możliwość prawną stworzyła Słowenia.
REKLAMA
Niepokojące dane ONZ
Od początku roku przybyło do Europy przez Morze Śródziemne przeszło 131 tysięcy migrantów i uchodźców. Poinformowało o tym Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców, które ostrzega, że Europie grozi kryzys humanitarny.
Migrantów przyjechało więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Większość z nich pochodzi z Syrii. Przeszło 122 tys. migrantów przypłynęło do Grecji.
Według Biura Wysokiego Komisarza, około 24 tys. z nich nie ma dachu nad głową. ONZ-owska agenda zarzuciła rządom Unii Europejskiej, że podsycają chaos i podchodzą do kryzysu migracyjnego w sposób niekonsekwentny.
Źródło: RUPTLY/x-news
REKLAMA
mr
REKLAMA